W dniu 21 września 2020 roku w IPPT PAN rozpoczął się XXIV Festiwal Nauki. Przygotowaliśmy różnorodne prezentacje, mimo, że w tym roku decyzja o organizacji imprezy była trudna ze względu na istniejącą sytuację epidemiologiczną. Zainteresowanie było jednak tak duże, że nasi pracownicy nie chcieli zawieść mieszkańców Warszawy i zorganizowali cykl festiwalowych zajęć.
W dniu 21 września 2020 roku w IPPT PAN rozpoczął się XXIV Festiwal Nauki. Jest to kolejny cykl spotkań i warsztatów, w ramach których badacze prezentują szerokiej publiczności osiągnięcia świata nauki. W tym roku decyzja o organizacji imprezy była bardzo trudna ze względu na istniejącą sytuację epidemiologiczną, jednakże zainteresowanie było tak duże, że nasi pracownicy nie chcieli zawieść mieszkańców Warszawy.
IPPT PAN jest związany z festiwalem od początku jego istnienia i przywiązuje dużą wagę do wszystkich ważnych inicjatyw mających na celu popularyzację nauki. Przygotowaliśmy następujące formy lekcji i spotkań:
- wydarzenia "online na żywo" czyli wydarzenia, w którym szkoły uczestniczyły poprzez internet w czasie rzeczywistym
- wydarzenia "online" czyli wydarzenia, które były wcześniej nagrane i można było w nich uczestniczyć po kliknięciu podanego linku
- wydarzenia w trybie tradycyjnym, czyli wydarzenia, w których można było uczestniczyć stacjonarnie (wydarzenia odbywały się w siedzibie w IPPT PAN lub prelegenci odwiedzali instytucje zapraszające)
W ramach warszawskiego festiwalu po raz pierwszy organizowaliśmy lekcje szkolne on-line. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia lekcji popularnonaukowej, którą poprowadził dr Marcin Lewandowski, pt. Magiczne ultradźwięki – co możemy nimi zobaczyć, czego nie widać gołym okiem:
PROGRAM FESTIWALU IPPT PAN 2020:
SPOTKANIE KLUBOWE
Regeneracja tkanek z wykorzystaniem podłoży komórkowych, dr inż. Dorota Kołbuk-Konieczny, mgr inż. Angelika Zaszczyńska, mgr inż. Beata Niemczyk-Soczyńska, mgr inż. Oliwia Jeznach
LEKCJE FESTIWALOWE
Lekcje zostały przygotowane głównie dla uczniów z zarejestrowanych w programie szkół. Większość z nich adresowana jest do uczniów szkół średnich, planujących zarówno podjęcie w przyszłości studiów wyższych technicznych i inżynierskich, jak również chcących rozwijać swoje informatyczne i matematyczne zainteresowania. Niezależnie od powyższego, nasze lekcje prezentowaliśmy także dla chętnych młodszych uczniów.
Nitki wiążące życie, dr hab. inż. Tomasz Kowalczyk
Elementy ogólnej teorii względności, prof. dr hab. inż. Wiera Oliferuk
Porowata przyroda – od nanoporów do kości i betonu, dr hab. inż. Przemysław Ranachowski, dr inż. Ryszard Wojnar
Magiczne ultradźwięki – co możemy nimi zobaczyć, czego nie widać gołym okiem, dr Marcin Lewandowski
Czy technologia może być inteligentna? dr inż. Andrzej Świercz, dr inż. Rafał Wiszowaty, mgr inż. Paula Broniszewska, dr inż. Dominik Pisarski, mgr inż. Błażej Popławski
WYSTAWA
Warszawski program festiwalowy obejmuje również wystawy. W ramach współpracy z innymi ośrodkami, w programie IPPT PAN znalazła się wystawa rzeźbiarska „Świat techniki i mój prywatny gabinet osobliwości" Bartłomieja Sęczawy, którą można obejrzeć w holu budynku Instytutu. Artysta plastyk wykorzystuje elementy metalu i żelaza do wykreowania fantastycznych zwierząt i form, składających się na postmodernistyczny, swoisty gabinet niezwykłości. Bartłomiej Sęczawa jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1995-2000). Dyplom uzyskał w 2000 roku w pracowni Prof. Sławoja Ostrowskiego, aneks - w pracowni ceramiki Prof. Henryka Luli. Od 2000 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Lubelskiego. Wystawa w IPPT PAN jest otwarta dla wszystkich chętnych.