Prezentujemy Państwu ofertę wydawniczą IPPT PAN, na którą składają się czasopisma, monografie oraz publikacje okolicznościowe.
W wydawnictwie IPPT PAN przestrzegamy najwyższych standardów etycznych publikacji na podstawie zasad wypracowanych przez Komitet do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics) oraz zasad ogólnie przyjętych w praktyce wydawniczej.
Od początku działalności IPPT PAN, w celu upowszechniania wiedzy, opublikowano wiele ważnych pozycji autorstwa wybitnych naukowców (w tym założycieli Instytutu) z zakresu szeroko rozumianych nauk inżynieryjno-technicznych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych, którzy prowadzą działalność badawczą lub dydaktyczną w IPPT PAN i chcieliby opublikować wyniki swojej pracy. Zapewniamy kompetentny i całościowy proces wydawniczy, od recenzji pracy po jej dystrybucję i promocję. Dbamy o wysoki poziom merytoryczny i edytorski wszystkich wydawanych prac naukowych, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Wydawnictwo tworzy doświadczony zespół redaktorów, korektorów i specjalistów DTP z wieloletnią praktyką w największych renomowanych wydawnictwach i drukarniach naukowych.
Czasopisma
Czasopisma wydawane przez IPPT są notowane i wysoko punktowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz indeksowane w wielu bazach naukowych, m.in. w Bibliotece Nauki, Clarivate (Web of Science), Ebsco, Scopus. Wszystkie artykuły są publikowane w języku angielskim, w systemie open access na licencji CC BY 4.0 oraz mają unikalny stały identyfikator DOI, zgodnie z europejskimi wytycznymi dotyczącymi publikacji naukowych i rezultatów badań finansowanych ze środków publicznych. Artykuły ukazujące się w periodykach odzwierciedlają najnowszą wiedzę w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych oraz są często wynikiem złożonego procesu długotrwałych i skomplikowanych badań.
Czasopisma naukowe obecnie publikowane przez IPPT PAN
- Archiwum Akustyki
(Archives of Acoustics)
ISSN: 0137-5075, eISSN: 2300-262X
Redaktor Naczelny: Prof. dr hab. inż. Andrzej Nowicki
Sekretarz: Eliza Jezierska (; )
- Archiwum Mechaniki Stosowanej
(Archives of Mechanics)
ISSN: 0373-2029
Redaktor Naczelny: Prof. dr hab. inż. Henryk Petryk
Sekretarz: Bogusław Lempkowski (; )
- CAMES
(Computer Assisted Methods in Engineering and Science)
ISSN: 2299-3649
Redaktorzy Naczelni: Prof. dr hab. inż. Michał Kleiber, Prof. dr hab. inż. Tadeusz Burczyński
Sekretarz: Bogna Matuszewska-Munk (; )
- Rozprawy Inżynierskie
(Engineering Transactions)
ISSN: 0867-888X eISSN: 2450-8071
Redaktor Naczelny: Prof. dr hab. inż. Katarzyna Kowalczyk-Gajewska
Sekretarz: Izabela Mika (; )
Pomoc techniczna czasopism:
Paweł Witkowski ()
Czasopisma historycznie publikowane przez IPPT PAN
- Journal of Technical Physics
(1959-2009, presently suspended) - Archiwum Inżynierii Lądowej
(1960-2010, Archives of Civil Engineering)
Kontakt: Prenumerata / Sprzedaż: |
![]() |
Monografie / Serie wydawnicze
Wydawnictwo IPPT PAN znajduje się w ogłoszonym przez MNiSW wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Książki są publikowane w tematycznych seriach wydawniczych: Biblioteka Mechaniki Stosowanej, Biblioteka Akustyki i Ultradźwięków, Mechanika Techniczna (pod auspicjami Komitetu Mechaniki PAN), Współczesne Trendy w Mechanice Materiałów, Prace IPPT (IPPT Reports on Fundamental Technological Research). Najmłodszą z nich jest Biblioteka Refleksji Naukowej. Wszystkie publikacje wydawane przez IPPT PAN są opiniowane przez niezależnych recenzentów.
Biblioteka Mechaniki Stosowanej
(Library of Applied Mechanics)
Jan Rychlewski, „CEIIINOSSSTTUV”. Matematyczna struktura ciał sprężystych
„[…] Obszerny esej autorstwa Profesora Jana Rychlewskiego został opracowany w czasie jego pobytu jako profesora wizytującego w Instytucie Problemów Mechaniki w Moskwie w 1983 roku. Poświęcony on jest analizie spektralnej symetrycznych tensorów czwartego rzędu – sztywności C i podatności S opisujących własności liniowo sprężystych materiałów anizotropowych. Przedstawiona ogólna analiza podzielona została na poszczególne klasy anizotropii materiałowych, takich jak: anizotropia trójkliniczna (pełna), monokliniczna, ortotropowa, tetragonalna, trygonalna, kubiczna, oraz izotropia transwersalna i pełna. […] Monografia J. Rychlewskiego stanowi pracę przełomową. Szeroko znane prace dotyczące tego samego zagadnienia, a wiec wyznaczenia prawdziwych modułów sprężystości i odpowiadających im tensorów własnych autorstwa M. Mehrabadiego i S.C. Cowina […] oraz S. Sutcliffe’a […] zostały opublikowane później, kolejno w latach 1990 i 1992.” Z przedmowy Prof. Zenona Mroza Przewodniczącego Komitetu Redakcyjnego serii Biblioteka Mechaniki Stosowanej Publikacja została przetłumaczona z języka rosyjskiego oraz opatrzona rozbudowanym komentarzem przez dr. hab. inż. Andrzeja Ziółkowskiego. Książka jest dostępna w dwóch wersjach językowych – po polsku i po angielsku.
Janina Ostrowska-Maciejewska, Fenomenologiczna mechanika ośrodków ciągłych
![]() |
|
Monografia Fenomenologiczna mechanika ośrodków ciągłych jest publikacją łączącą mechanikę teoretyczną, fizykę i matematykę. Zawarta w książce wiedza wystarcza do opisu makroskopowych ruchów ciał odkształcalnych.
W publikacji zaprezentowano nowatorskie podejście do opisu i modelowania materiałów anizotropowych. Zawiera również wiele nowych rozwiązań i wyników zarówno prac własnych Autorki, jak i otrzymanych wspólnie z innymi badaczami a dotyczących opisu własności sprężystych i plastycznych tych materiałów. Otrzymane wyniki badań dotyczące struktury materiałów anizotropowych dają możliwość projektowania nowoczesnych, zoptymalizowanych struktur przez odpowiednią modyfikację procesów technologicznych, co pozwala na uzyskanie założonych własności mechanicznych wyrobu finalnego.
Autorka ma bardzo bogate doświadczenie dydaktyczne, ponieważ przez kilkadziesiąt lat prowadziła wykłady z tego przedmiotu na Studiach Doktoranckich w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN i innych polskich uczelniach.
Czesław Bajer, Bartłomiej Dyniewicz, Dominik Pisarski, Jacek M. Bajkowski, Vibration Control with Smart Materials
![]() |
|
Eliminacja drgań jest ważnym zadaniem w czasie szybkiego rozwoju technologicznego. Choć podstawy teoretyczne powstały wiele lat temu, praktyczne rozwiązania nie są dostatecznie wdrażane. Teoria drgań i teoria sterowania są podstawą naszych dalszych rozważań. Książka adresowana jest do doktorantów, naukowców, a także inżynierów. Obejmuje dziedziny sterowania konstrukcjami w budownictwie i inżynierii maszyn. W książce czytelnik znajdzie podstawy teoretyczne drgań konstrukcji, optymalne strategie półaktywnego sterowania oraz przykłady symulacji numerycznych rzeczywistych konstrukcji inżynierskich. Materiały nieklasyczne dostarczą danych, które można wykorzystać w dalszych badaniach. Praca wsparta ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Lider/26/40/L-2/10/NCBiR/2011.
Janina Ostrowska-Maciejewska, Katarzyna Kowalczyk-Gajewska, Rachunek Tensorowy w Mechanice Ośrodków Ciągłych
![]() |
|
Mechanika ośrodków ciągłych, w związku z rozwojem współczesnej techniki i pojawianiem się nowych materiałów, jest dziedziną stale rozwijającą się zarówno co do poziomu generalizacji aparatu pojęciowego, jak i stosowania, różnych nowoczesnych działów matematyki, w szczególności zaś zaawansowanych narzędzi rachunku tensorowego. Przedstawiony w książce materiał pozwala na swobodne studiowanie monografii i prac naukowych z tej dziedziny. Założono, że czytelnik posiada podstawową wiedzę z algebry liniowej, analizy matematycznej, geometrii analitycznej i geometrii różniczkowej. Tym niemniej zagadnienia należące do tych działów matematyki, istotne z punktu widzenia rachunku tensorowego, również zostały zaprezentowane, tak aby materiał stanowił pewną całość. Ograniczono się do tensorów euklidesowych. Większą uwagę poświęcono przestrzennym i płaskim tensorom drugiego, trzeciego i czwartego rzędu ze względu na ich ważną rolę w mechanice ośrodków ciągłych. Omówiono rozkłady izotropowe oraz rozkłady spektralne dla tych tensorów dla których takie rozkłady istnieją. Ze względu na rosnącą liczbę nowoczesnych materiałów posiadających właściwości anizotropowe, dużo miejsca poświęcono grupom symetrii tensorów i funkcji tensorowych opisujących takie materiały. Istotną część książki stanowią liczne zadania wraz z rozwiązaniami, zamieszczone na końcu każdego rozdziału. Ilustrują one zastosowanie rachunku tensorowego do rozwiązywania konkretnych problemów z mechaniki.
Monografia jest wynikiem zarówno wykładów i ćwiczeń z przedmiotu Podstawy i zastosowania rachunku tensorowego w mechanice ośrodków ciągłych, prowadzonych przez Autorki od wielu lat na Studium Doktoranckim IPPT PAN, jak również własnych badań naukowych dotyczących opisu właściwości sprężystych i plastycznych materiałów anizotropowych.
Michał Kleiber, Piotr Kowalczyk, Wprowadzenie do nieliniowej termomechaniki ciał odkształcalnych
![]() |
|
Świadome użytkowanie szeroko rozpowszechnionych programów CAD/CAM w kontekście zastosowań obliczeniowych mechaniki konstrukcji i procesów technologicznych wymaga podstawowej wiedzy na temat nieliniowej termomechaniki ciał odkształcalnych. Podręcznik obejmuje swym zakresem wprowadzenie do tej dziedziny nauki w ujęciu kontynualnym. Przedstawiono w nim podstawowe pojęcia przedmiotu, matematyczne sformułowanie równań zagadnienia, a także podstawy przybliżonych sformułowań dyskretnych, będących fundamentem numerycznych metod rozwiązywania układów równań różniczkowych. Pomimo, że współczesna termomechanika ciał odkształcalnych nawet w swym pierwszym, liniowym przybliżeniu jest dziedziną ogromną i nierzadko odstraszającą swoim skomplikowanym aparatem matematycznym, autorzy starali się przedstawić materiał w sposób przystępny także dla osób znających jedynie podstawy mechaniki analitycznej i nie mających żadnych doświadczeń w zakresie mechaniki kontinuum. Wywód poprzedzony jest wprowadzeniem do pojęć rachunku tensorowego. Materiał jest bogato ilustrowany ćwiczeniami.
Tekst książki powstał podczas realizacji jednosemestralnego wykładu z przedmiotu o tym samym tytule, prowadzonego na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej dla studentów informatyki i doktorantów różnych specjalności.
Czesław Bajer, Metoda elementów czasoprzestrzennych w obliczeniach dynamiki konstrukcji
![]() |
|
Książka opisuje metody komputerowe analizy drgań konstrukcji. Znaczną jej część poświęcono metodzie elementów czasoprzestrzennych w opisie przemieszczeniowym i prędkościowym. Przedstawiono podstawowe założenia, matematyczne wyprowadzenia algorytmów obliczeniowych oraz liczne przykłady rozwiązań elementarnych zadań i rzeczywistych problemów inżynierskich. Poruszono zagadnienia zastosowań niestacjonarnego podziału konstrukcji na elementy skończone, adaptacji siatki dyskretyzacji przestrzennej, nieliniowości geometrycznych i materiałowych, stabilności i dokładności rozwiązań oraz szczególnego rozwiązania zadań opisanych równaniami różniczkowymi o zmiennych współczynnikach, w odniesieniu do ruchomych obciążeń inercyjnych. Uzupełnieniem treści jest opis i ocena wybranych znanych i mniej znanych metod całkowania zdyskretyzowanych w przestrzeni równań różniczkowych dynamiki konstrukcji oraz metod bezsiatkowych.
Książka może zainteresować studentów i doktorantów, inżynierów konstruktorów oraz badaczy wybranych zagadnień dynamiki.
Leszek Jarecki, Kinetyczna teoria nukleacji w układach cząsteczek orientowalnych
![]() |
|
Monografia przedstawia sformułowanie kinetycznej teorii nukleacji krystalizacji w układach cząsteczek orientowalnych na podstawie oryginalnych opracowań tego zagadnienia w Pracowni Fizyki Polimerów IPPT PAN tworzących cykl pozwalający na całościowe ujęcie tematu. Znaczenie tematu monografii wynika z potrzeby sformułowania kinetycznej teorii zarodkowania krystalizacji do opisu kształtowania się struktury w zewnętrznych polach orientujących. W szczególności dotyczy to kształtowania zorientowanej struktury molekularnej w polimerach w polach mechanicznych, hydrodynamicznych, elektrycznych, magnetycznych, z krystalizacją zachodzącą w warunkach orientacji molekularnej. Klasyczne teorie nukleacji nie dają podstaw do takiego zastosowania ponieważ nie uwzględniają efektów asymetrii molekularnej oraz orientacji elementów kinetycznych biorących udział w procesie. Przykładem jest formowanie włókien metodą rozciągania stopionego polimeru, przędzenie nano-włókien metodą aerodynamiczną, czy elektroprzędzenia, gdzie orientacja molekularna przyspiesza nukleację o kilka rzędów wielkości i powoduje powstawanie silnie zorientowanej struktury polikrystalicznej. Znaczenie orientacji molekularnej w kinetyce nukleacji i powstawaniu tekstury w polimerach wynika z długich czasów relaksacji, porównywalnych z czasami procesów technologicznych.
Podstawowym elementem teorii jest kąt tolerancji, który określa zakres wzajemnych orientacji elementów asymetrycznych umożliwiających ich agregację w zderzeniach termicznych. Wprowadzenie asymetrii molekularnej, kąta tolerancji oraz orientowalności cząsteczek otwiera szereg nowych zagadnień kinetycznej teorii nukleacji. Przedstawiono znaczenie głównych mechanizmów kontrolujących kinetykę nukleacji oraz podstawy modelu nukleacji w układach asymetrycznych elementów kinetycznych z zastosowaniem mechanizmu fluktuacyjnego. Sformułowano teorię kinetyczną procesu pozwalającą na zastosowanie jej do opisu kształtowania się zorientowanej struktury polikrystalicznej w polach orientujących.
W stosunku do teorii klasycznej procesu przestrzeń konfiguracyjna rozszerzona jest o przestrzeń kątów orientacji, a konsekwencją ograniczonego kąta tolerancji w procesie agregacji są efekty dyfuzji rotacyjnej elementów kinetycznych w nukleacji. Określono potencjały termodynamiczne, stałe kinetyczne z efektami dyfuzji rotacyjnej oraz strumienie nukleacji stacjonarnej, a także charakterystyki termodynamiczne i kinetyczne procesu w polach orientujących oraz efekty niestacjonarności orientacji molekularnej. Przedstawiono zastosowania teorii w opisie kinetyki nukleacji w polu elektrycznym oraz w warunkach zmiennej orientacji molekularnej w przypadku polimerów.
Zbigniew L. Kowalewski, Zjawisko pełzania metali. Eksperyment i modelowanie
![]() |
|
W książce przedstawiono zagadnienia związane ze zjawiskiem pełzania, które rozwija się głównie tam, gdzie występują długotrwałe obciążenia konstrukcji w podwyższonych temperaturach. Omawiane są techniki badań procesu pełzania. Wiele miejsca poświęcono charakterystyce mechanizmów deformacyjnych kontrolujących przebieg odkształcenia przy pełzaniu oraz mechanizmów odpowiedzialnych za uszkodzenia i zniszczenie typowych materiałów konstrukcyjnych w wyniku jego działania. Atutem książki jest bardzo bogaty zestaw praktycznych przykładów badań pełzania prowadzonych w ośrodkach krajowych i zagranicznych dotyczących różnych kategorii analizy tego procesu. Na szczególną uwagę zasługuje omówienie nowego nurtu doświadczalnych badań pełzania wiążącego klasyczne makroskopowe próby pełzania z badaniami nieniszczącymi oraz metalograficznymi, w których poszukuje się wzajemnej korelacji parametrów uzyskiwanych metodami niszczącymi i nieniszczącymi, charakteryzujących stopień degradacji metali i ich stopów.
Proponowana pozycja adresowana jest zarówno do inżynierów i techników zajmujących się eksploatacją urządzeń i elementów konstrukcyjnych w warunkach długoterminowych złożonych obciążeń pracujących przy podwyższonej temperaturze, jak i pracowników naukowo-dydaktycznych, których obszar zainteresowań związany jest z głębszym poznaniem mechanizmów procesu pełzania oraz modelowaniem przebiegu zjawiska. Książka zawiera bardzo wartościowy materiał dydaktyczny, który może być wykorzystywany w wykładach dotyczących mechaniki ciała stałego.
Zagadnienia prezentowane w książce mają duże znaczenie poznawcze, a zwłaszcza utylitarne, ponieważ wiążą się z bezpieczeństwem urządzeń stosowanych w energetyce, lotnictwie, przemyśle chemicznym i obronnym. Ponieważ w opracowaniu identyfikuje się czynniki mające bezpośredni wpływ na określanie niezbędnego zapasu okresu bezpiecznej eksploatacji nadzorowanych urządzeń, jej lektura przyczyniać się będzie do lepszego przygotowania inżynierów i techników związanych z obsługą urządzeń pracujących w wyżej wymienionych gałęziach przemysłowych.
Jacek Chrościelewski, Jerzy Makowski, Wojciech Pietraszkiewicz, Statyka i dynamika powłok wielopłatowych. Nieliniowa teoria i metoda elementów skończonych
![]() |
|
Monografia jest próbą całościowego przedstawienia teorii i analizy numerycznej zadań statyki, stateczności i dynamiki wielopłatowych konstrukcji powłokowych na podstawie dynamicznie i kinematycznie ścisłego, sześcioparametrowego modelu powłoki. Ujęto tu różnego typu nieregularności geometryczne, kinematyczne i materiałowe, a zakres deformacji i ruchu powłoki jest dowolnie duży.
Teoria i analiza numeryczna cienkościennych konstrukcji powłokowych jest tematem ogromnej liczby publikacji, których podsumowanie zawarto w tysiącu książek i artykułów przeglądowych. Jednak niemal cała dostępna literatura dotyczy pojedynczych, gładkich i regularnych płatów powłoki.
Rzeczywiste powłokowe konstrukcje inżynierskie cechuje ogromna różnorodność i złożoność kształtów. Konstrukcje te często mają załamania powierzchni podstawowej powłoki, skokowe zmiany grubości i własności materiałowych, wzmocnienia belkami, łączenia powłok w wielopłatowe segmenty, połączenia odkształcalne różnych płatów lub płatów z otoczeniem itp. Cząstkowe koncepcje teorii i analizy takich nieregularnych, wielopłatowych konstrukcji powłokowych są nieliczne, rozproszone po różnych wydawnictwach i dotyczą niemal wyłącznie zagadnień statycznych analizowanych na podstawie klasycznej liniowej teorii cienkich izotropowych powłok sprężystych.
Reasumując, monografia przedstawia oryginalny, całościowy pogląd na ogólną teorię oraz analizę statyczną i dynamiczną powłok regularnych oraz nieregularnych w zakresie dowolnej deformacji.
Publikacja została opracowana w ramach projektu badawczego Nr 7 T07A 021 12, finansowanego przez Komitet Badań Naukowych.
Biblioteka Akustyki i Ultradźwięków
(Library of Acoustics and Ultrasound)
Andrzej Nowicki, Ultrasonografia - wprowadzenie do obrazowania i metod dopplerowskich
![]() |
|
USG jako nieinwazyjna metoda diagnostyczna ma swoją ugruntowaną pozycję w medycynie: ceniona przez pacjentów i lekarzy, udoskonalana przez inżynierów jest też zauważana przez ekonomistów, jako że wartość rynku aparatury do badań ultrasonograficznych jest szacowna w 2016 r. na 27 mld dolarów. Nowa książka prof. Andrzeja Nowickiego jest niejako konsekwencją wydanej przez IPPT PAN w 2010 r. książki „Ultradźwięki w medycynie” – tego samego autora.
Monografia omawia teoretyczne podstawy obrazowania ultrasonograficznego i dopplerowskich metod pomiaru przepływu krwi oraz ich zastosowania w diagnostyce medycznej. Książka podzielona jest na dwie części. Część I zawiera osiem rozdziałów i obejmuje materiał wykładów dotyczących podstaw USG, prowadzonych przez Autora w ramach kursów ultrasonograficznych w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii w Zamościu. Ta część książki jest adresowana do lekarzy wykonujących badania ultrasonograficzne jak również do studentów medycyny.
Część II książki obejmuje trudniejsze zagadnienia związane z fizyką ultradźwięków i zawiera 9 rozdziałów. Ta część jest adresowana do inżynierów i fizyków zajmujących się analizą i przetwarzaniem sygnałów ultradźwiękowych, projektowaniem i badaniem urządzeń ultrasonograficznych oraz do studentów wybierających specjalizację ultradźwięków lub inżynierii biomedycznej.
Książka zawiera trzy aneksy - dodatki. Dodatki 1. i 2. przybliżają czytelnikowi skalę decybelową i stosowane jednostki miar w układzie SI. W trzecim dodatku przedstawiono obszerny słownik pojęć stosowanych w piśmiennictwie ultrasonograficznym.
Biblioteka Refleksji Naukowej
(Library of Scientists’ Reflection)
Zamierzeniem serii wydawniczej jest wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu na pogłębioną refleksję intelektualną dotyczącą osobistych motywacji i życiowych wyborów uczonych, osadzoną w skomplikowanym kontekście dzisiejszych czasów. Tę właśnie problematykę – bez przesądzania o detalach poszczególnych opracowań – postanowiliśmy uczynić wiodącym tematem niniejszej serii wydawniczej, w której zostaną przedstawione osobiste doświadczenia wybitnych polskich uczonych, realizujących swą badawczą misję stanowiącą dla nich intelektualną przygodę nadającą sens ich życiowym pasjom.
Seria jest skierowana do osób zainteresowanych szeroką refleksją na temat społecznej roli nauki w dzisiejszym świecie i jej rzeczywistego znaczenia dla naszej przyszłości.
Michał Kleiber, Mądra Polska, zgodna Europa, solidarny świat
Stale poszerzana wiedza i innowacje na rzecz dobra wspólnego podstawami stabilnej przyszłości
![]() |
|
Książka jest zbiorem kilkudziesięciu artykułów autora oraz skróconych tekstów jego wystąpień na konferencjach w kraju i za granicą opublikowanych bądź wygłoszonych w ostatnich paru latach. Ich wspólnym mianownikiem jest próba opisu problemów i wyzwań stojących przed społeczeństwem w obliczu krajowych i międzynarodowych konfliktów i kryzysów, ze szczególnym uwzględnieniem roli edukacji, badań naukowych oraz innowacyjnych wdrożeń nowych technologii i ich wpływu na kształtowanie się opinii publicznej. Przedstawione teksty są wyrazem wiary Autora w możliwość kontynuacji stabilnego rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce i na świecie mimo wielu istniejących i stale pojawiających się nowych problemów. Głównym przesłaniem książki jest przekonanie Autora, iż kluczowym elementem w stawianiu czoła aktualnym wyzwaniom jest skuteczne wykorzystywanie osiągnięć nauki i technologii na rzecz mądrze rozumianego dobra wspólnego.
Gwidon Szefer, Zapiski wędrowca po drogach mechaniki. Życie z ciekawymi ludźmi
![]() |
|
Książka jest niezwykle ciekawą autobiografią z mnóstwem dygresji na różne tematy, w tym opisami podróży prof. Gwidona Szefera do wielu ośrodków naukowych na całym świecie na przestrzeni ostatnich 60 lat. Wysoką pozycję naukową Profesora potwierdzały zaproszenia do udziału w pracach tak prestiżowych organizacji, jak IUTAM i GAMM.
Profesor Gwidon Szefer jest jednym z najwybitniejszych polskich inżynierów mechaników. Maturę zdał w Technikum Budowlanym w Bytomiu (Ślązak z urodzenia), ale studiami i późniejszą pracą związał się z Politechniką Krakowską, którą ukończył w 1957 r.; od III roku studiów pracował – jako młodszy asystent – w Katedrze Matematyki tej uczelni. W wieku 31 lat był już doktorem habilitowanym! Do dzisiaj jest wykładowcą na studiach doktoranckich Politechniki Krakowskiej.
Witold Gutkowski, Życie w ciekawych czasach: o wojnie i Powstaniu Warszawskim, o życiu w PRL, o 21 ICTAM, o przygodzie z IPN i szorstko o polskiej nauce
![]() |
|
Książka autorstwa rdzennego warszawiaka urodzonego na Żoliborzu, harcerza Szarych Szeregów, uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia niemieckich obozów jenieckich, wreszcie żołnierza II korpusu WP gen. Władysława Andersa. Jako żołnierz Jego Królewskiej Mości Jerzego VI zdaje (polską) maturę. 8 grudnia 1947 r. wraca po ponad trzech latach do domu w Warszawie. Odbywa studia w Szkole Wawelberga i na Politechnice Warszawskiej. Doktorat i habilitacja zaowocowały rocznymi wykładami w USA. Od 1963 r. pracuje w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN. Książka wydana przez IPPT PAN uwieńczyła 90. rocznicę urodzin Profesora w 2018 r.
Michał Kleiber, Mądra Polska
![]() |
|
Książka stanowi usystematyzowany zbiór wybranych publikacji autora z lat 2010 – 2015. Wspólnym mianownikiem wszystkich tekstów jest rola wiedzy w społeczno-gospodarczym rozwoju Polski. Kwestia „dogonienia” przez nasz kraj najwyżej rozwiniętych krajów zachodnioeuropejskich i dorównania im w poziomie życia jest zadaniem dla obecnego i następnego pokolenia Polaków. Szansę na wykonanie tego zadanie w ciągu najbliższych 20-40 lat daje budowa gospodarki opartej na wiedzy. „Mądra Polska” zawiera ogromny ładunek informacji z różnych dziedzin, które powinniśmy – jako społeczeństwo – wykorzystywać w debacie publicznej dotyczącej kierunków rozwoju i przyszłości państwa polskiego.
Kazimierz Sobczyk, O meandrach życia i stochastyce – optymistycznie. Opowieść autobiograficzna
![]() |
|
Książka pokazuje drogę życiową prof. Kazimierza Sobczyka – matematyka, specjalizującego się w stochastyce – jak z niewielkiej wsi w województwie kieleckim (obecnie: świętokrzyskim) można było dojść do pozycji profesora Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk i czołowych uniwersytetów amerykańskich: Notre Dame University, Uniwersytetu Stanu Illinois w Urbana-Champaign. Dla młodych ludzi planujących swoją ścieżkę tzw. kariery naukowej książka prof. Sobczyka może być cenną inspiracją a może także i receptą na wybór właściwej drogi, choć pewnie trzeźwa ocena własnych zdolności i możliwości jest jednym z warunków koniecznych, co także można wyczytać między wierszami tej biografii.
Mechanika Techniczna (pod auspicjami Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk)
(Engineering Mechanics)
Biomechanika, Praca zbiorowa pod redakcją Romualda Będzińskiego
![]() |
|
„Biomechanika” jest kolejnym – noszącym numer XII - tomem serii Mechanika Techniczna wydawanej pod auspicjami Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk.
Biomechanika obejmuje elementy biologii i fizyki, spełnia istotną rolę zarówno w opisywaniu otaczającego nas świata jak i rozwoju metod leczenia. Opisując i identyfikując struktury biologiczne wykorzystuje narzędzia znane z fizyki, matematyki oraz informatyki, dzięki czemu tworzone są podwaliny rozwoju wielu dziedzin, w tym technologii. W obrębie biomechaniki pojawiają się nowe koncepcje dotyczące nie tylko procesu leczenia, lecz również opracowania nowatorskich konstrukcji a także tworzenia nowych, bardziej złożonych opisów procesów mechanicznych.
W tej książce, opracowanej przez 13 autorów (reprezentujących ośrodki naukowe całej Polski) o różnych specjalnościach – inżynierów, lekarzy i fizyków - zebrano tylko niektóre fragmenty podstaw biomechaniki umożliwiające identyfikację oraz opis struktur biologicznych a także mechanizmy ich działania. Przedstawiono doświadczenia licznych ośrodków zagranicznych i krajowych oraz własne, zawierające zastosowania mechaniki, zwłaszcza w chirurgii, w tym ortopedycznej i traumatologicznej. Poza podstawami biomechaniki inżynierskiej w książce zostały omówione zastosowania metod numerycznych i doświadczalnych, mikromechanika płynów biologicznych, modelowanie i analiza zjawisk termicznych a także układów biomechanicznych (w tym symulacji ruchu). Znalazły się w niej także zagadnienia optymalizacji, równań konstytutywnych i adaptacji funkcjonalnej kości a także problemy biomechaniki w stomatologii zachowawczej oraz opis zastosowań robotów i manipulatorów w medycynie.
Prace IPPT
(IPPT Reports on Fundamental Technological Research)
Redaktor Naczelna: dr hab. inż. Daria Jóźwiak-Niedźwiedzkahttp://reports.ippt.pan.pl/
Dominik Kukla, Metody nieniszczące w ocenie rozwoju uszkodzenia materiałów konstrukcyjnych w warunkach obciążeń eksploatacyjnych
![]() |
|
Praca dotyczy wykorzystania metody prądów wirowych oraz innych metod nieniszczących do identyfikacji lokalnych zmian w strukturze materiału związanych z rozwojem uszkodzenia w warunkach obciążenia zmęczeniowego. Dla wybranych, metalicznych materiałów konstrukcyjnych (stale, stopy niklu i aluminium) poddanych cyklicznym obciążeniom zmiennym opracowano ilościowe charakterystyki rozwoju uszkodzenia na podstawie wyznaczonych zmian składowych odkształcenia w kolejnych cyklach obciążenia. Równocześnie z próbami zmęczeniowymi przetestowano szereg diagnostycznych metod nieniszczących w celu oceny możliwości lokalizacji procesu inicjowania uszkodzenia zmęczeniowego w materiale próbek. Opracowane procedury badawcze z zastosowaniem metody prądów wirowych, wspierane technikami optycznymi (lub innymi technikami NDT), umożliwiły nie tylko identyfikacje obszarów uszkodzenia zmęczeniowego we wczesnym etapie rozwoju, związanego ze zmianami strukturalnymi, lecz także na monitorowanie procesu degradacji próbek, aż do ich zerwania.
Współczesne Trendy w Mechanice Materiałów
(Trends in Mechanics of Materials)
Wojciech Nasalski, Optical Beams at Dielectric Interfaces - fundamentals
![]() |
|
W książce przedstawiono szczegółowe i wyczerpujące teoretyczne rozważania na temat oddziaływań wąskich wiązek optycznych o skokowych nieciągłościach na granicy powierzchni. Choć skupiono się przede wszystkim na problemie wiązek padających na jedną liniową powierzchnię między dielektrykami, omówiono również przykłady powierzchni nieliniowych i ośrodków warstwowych. Metoda analizy jest oparta głównie na pojęciu efektów pierwszego i drugiego rzędu odbicia i transmisji wiązki, macierzach odbicia, transmisji i rozpraszania wiązki oraz sprzężenia międzypolaryzacyjnego składowych pola wiązki. Treść tej książki jest ściśle związana z ostatnimi publikacjami autora w tej dziedzinie. Wkład innych autorów w tę tematykę jest również komentowany w każdym kolejnym rozdziale tej książki.
Lecture Notes AMAS – Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures
(Lecture Notes AMAS – Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures)
Jan Holnicki-Szulc, Structural Control and Health Monitoring, Advanced Course – SMART’01, Warsaw, May 22–25, 2001
![]() |
|
The present lecture notes initiate the publications series within the program of Excellence for Advanced Materials and Structures (AMAS). The topic of structural control and health monitoring is interdisciplinary combining knowledge in material science, mechanics, control theory and electronics. The lecture notes provide state-of-art in this area and indicate actual development trends in both fundamental research and technological applications.
Patrick J. Prendergast, Biomechanical Techniques for Pre-clinical Testing of Prostheses and Implants
![]() |
|
Prostheses and other medical devices can be subjected to a wide range of biomechanical tests before they are implanted. Biomechanical tests include both experimental and computational analyses of implants for use in orthopedics, cardiology, otology, dental implantology, and maxillofacial and other applications in reconstructive surgery.
Davide Bigoni, Selected Mechanical Problems in Structural Ceramics
![]() |
|
These regard particular and often unrelated aspects of mechanical behaviour of ceramics. Moreover, results have been obtained following an approach peculiar to Solid Mechanics and they are not based on extensive experimental results.
Zenon Mróz, Mechanics of Advanced Materials, AMAS Course – MAM
![]() |
|
The present volume of Lecture Notes results from the AMAS Course Mechanics of Advanced Materials (MAM’2001), held in Warsaw in October 2001. The volume contains 8 presentations concerned with mechanics of ceramic-metal interfaces, intermetallic compounds, advanced composites, ceramic materials and composites, laser technology for advanced materials, nano-crystalline structures, surface layers in sintered steels and quantitative description of material microstructure.
Alexander L. Yarin, Electrospinning of Nanofibers from Polymer Solutions and Melts
![]() |
|
A straightforward, cheap and unique method to produce novel fibers with a diameter in the range of 100 nm and even less is related to electrospinning. For this goal, polymer solutions or melts, liquid crystals, suspensions of solid particles and emulsions, are electrospun by a voltage of about 10 kV/10 cm.
Ray W. Ogden, Nonlinear Elasticity with Application to Material Modeling
![]() |
|
This volume contains the text of 12 lectures given between March and May 2002 at the Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures in the Institute of Fundamental Technological Research, polish Academy of Sciences, Warsaw. It begins by summarizing the main ingredients of the theory of elasticity, including a description of the kinematics of deformation and the associated deformation and strain tensors, a summary of the equations governing the motion of a continuum and a discussion is followed by a description of constitutive laws for elastic materials, with reference to restrictions placed on the form of the constitutive law by the requirements of objectivity and material symmetry.
Ian Murdoch, Foundations of Continuum Modelling: A Microscopic Perspective with Applications
![]() |
|
This book contains Lectures on Continuum Mechanics with emphasis on its physical and mathematical foundations. The lectures are directed towards anyone who wishes to understand fundamental assumptions implicit in the continuum modeling of physicists, and engineers.
Robert B. Jones, Rotational Diffusion in Dispersive Media
![]() |
|
These Lecture Notes include material from a series of 6 lectures on “The role of orientational Brownian motion in dispersive media” given by Professor Robert B. Jones in May–June 2003 at the Institute of Fundamental Technological Research, Polish Academy of Sciences, in Warsaw, Poland.
The book describes the role of the orientational Brownian motion in the dynamics of colloid suspensions, ferrofluids and liquid crystals. The linear and non-linear response of such systems to oscillating external fields is discussed on the basis of the Smoluchowski equation and compared with macroscopic effective field descriptions.
The lectures were part of the 60-hour-long advanced course “Microstructure of dispersive media”, organized in 2003 within the Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures (AMAS). Three other lecturers were Professor B. Ubbo Felderhof, Professor François Feuillebois, and Professor Gerhard Nägele.
Andrzej Dragon, Damien Halm, Damage Mechanics: Some Modelling Challenges
![]() |
|
The lecture notes presented in this volume fall within the scope of the course given by the first author in April–May 2002 as a part of the programme of the Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures, Warsaw (Poland) under the auspices of the European Union. It is divided into eight chapters attempting to cover significant ‘modelling challenges’ of contemporary nonlinear mechanics of solid materials related to progressive deterioration phenomena.
Andrei Constantinescu, Ky Dang Van, A Global Computational Approach in Engineering Problems: Identification and Fatigue
![]() |
|
This work is of the lectures given at the Institute of Fundamental Technological Research of the Polish Academy of sciences in November 2001. Its purpose is to present an introduction to inverse and identification problems in solid mechanics which are ones of the fast growing areas in this engineering field with applications in both other sciences and in industry.
Claude Stolz, Energy Methods in Non-linear Mechanics
![]() |
|
This volume contains the text of 7 lectures given during the month of June 2002 at the Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures in the Institute of Fundamental Technological Research, Polish Academy of Sciences, Warsaw.
Han Zhao, Cellular Materials under Impact Loading
![]() |
|
This volume contains the text of 7 lectures given during the month of June 2002 at the Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures in the Institute of Fundamental Technological Research, Polish Academy of Sciences, Warsaw.
B.U. Felderhof, Continuum Theory of Disordered Systems
![]() |
|
These Lecture Notes include material from a series of 9 lectures “Macroscopic properties of random heterogeneous materials” given by Professor B. Ubbo Felderhof in October 2003 at the Institute of Fundamental Technological Research, Polish Academy of Sciences, in Warsaw, Poland. In the book, random heterogeneous materials are described from a statistical point of view on the level of continuum mechanics. Of interest are the effective dielectric constant, effective conductivity, effective rate coefficient for diffusion-controlled reactions, and effective elastic constants of disordered materials. Such effective properties can be evaluated approximately by mean field methods. The relation of these methods to more detailed statistical theory are discussed. The lectures were part of the 60-hour-long advanced course "Microstructure of dispersive media", organized in 2003 within the Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures (AMAS). Three other lecturers were Professor François Feuillebois, Professor Robert B. Jones, and Professor Gerhard Nägele.
Gerhard Nägele, The Physics of Colloidal Soft Matter
![]() |
|
These Lecture Notes include material from 12 lectures and two seminars given by Professor Gerhard Nägele in March–April 2003 at the Institute of Fundamental Technological Research, Polish Academy of Sciences, in Warsaw, Poland.
The book serves as an introduction to theoretical concepts and methods used to calculate static and transport properties of colloidal liquids, based on the knowledge of the microscopic properties of their constituents. The following topics are addressed: colloidal model systems, effective interactions (van der Waals, DLVO theory), reduced distribution functions, Ornstein-Zernike theories of fluid microstructures, colloidal hard-sphere and charged particle fluids, principles of light and neutron scattering, overdamped Brownian particle motion, fundamental diffusion processes (self- and collective diffusion), hydrodynamic interactions, projection operator and memory function formalism of colloidal transport, dynamics of concentrated suspensions.
The lectures were part of the 60-hour-long advanced course "Microstructure of dispersive media", organized in 2003 within the Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures (AMAS). Three other lecturers were Professor B. Ubbo Felderhof, Professor François Feuillebois, and Professor Robert B. Jones.
François Feuillebois, Perturbation Problems at Low Reynolds Number
![]() |
|
These Lecture Notes include material from 4 lectures given by Professor François Feuillebois in October 2003 at the Institute of Fundamental Technological Research, Polish Academy of Sciences, in Warsaw, Poland.
This book describes small fluid inertial effects for small particles in fluid flows, including migration across streamlines. The presentation focuses on resolution of regular and singular perturbation problems for the flow around a sphere at low Reynolds number, including the wall effects.
The lectures were part of the 60-hour-long advanced course "Microstructure of dispersive media", organized in 2003 within the Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures (AMAS). Three other lecturers were Professor B. Ubbo Felderhof, Professor Robert B. Jones, and Professor Gerhard Nägele.
Stefan Jendo, Krzysztof Doliński, Reliability-based Design and Optimisation: AMAS Course – RBO
![]() |
|
This volume contains the lectures and abstracts of communications delivered during the Advanced Course on Reliability-Based Design and Optimisation RBO’03. The Course was held in September 2003 in Warsaw as one of the series of advanced courses organized by the Center of Excellence for Advanced Materials and Structures (AMAS). The coordinators of the Course were: Prof. Stefan Jendo and Assoc. Prof. Krzysztof Doliński.
Kazimierz Sobczyk, Random Material Microstructures: Modelling and Mechanical Behaviour, AMAS Course – RMM
![]() |
|
This volume of the Lecture Notes of the Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures (AMAS) includes the lectures presented at the Course „Random Material Microstructures: Modelling and Mechanical Behaviour”, Warsaw, February 2–4, 2004. The objective of the Course was to present the basic principles and tools for the modeling and analysis of real microstructures which possess complex, random heterogeneity.
Andrzej Marek Brandt, Some Aspects of Design and Application of High Performance Cement Based Materials; AMAS Course – HPCBM
![]() |
|
The objective of this Advanced Course was to upgrade the knowledge of participants in the latest developments in cement-based composite materials used for building and civil engineering structures.
Józef Joachim Telega, Modelling in Biomechanics
![]() |
|
This volume contains eight comprehensive papers presented as lectures during the Advanced Course on Modelling in Biomechanics (MiB), held on April 7–11, 2003 in Warsaw. The Course was organized within the framework of activities of the Centre of Excellence for Advanced Materials and Structures (AMAS). The editing of the volume was supported by the Centre of Excellence for Applied Biomedical Modelling and Diagnostics (ABIOMED).
Józef Kubik, Mariusz Kaczmarek, Ian Murdoch, Modelling Coupled Phenomena in Saturated Porous Materials, Advanced Course, Bydgoszcz, June 2–6, 2003
![]() |
|
The contents of volume were delivered at an AMAS Advanced Course, held in Bydgoszcz in June 2003, which addressed „Modelling Coupled Phenomena in Saturated Porous Materials”. The course programme was designed to bring together lectures who approach the modeling of such phenomena from a variety of contexts, viewpoints and aims, with the intention of providing participants with a broad framework for future researches.
Nowości wydawnicze IPPT PAN
Jan Rychlewski, „CEIIINOSSSTTUV”. Matematyczna struktura ciał sprężystych
![]() |
|
„[…] Obszerny esej autorstwa Profesora Jana Rychlewskiego został opracowany w czasie jego pobytu jako profesora wizytującego w Instytucie Problemów Mechaniki w Moskwie w 1983 roku. Poświęcony on jest analizie spektralnej symetrycznych tensorów czwartego rzędu – sztywności C i podatności S opisujących własności liniowo sprężystych materiałów anizotropowych. Przedstawiona ogólna analiza podzielona została na poszczególne klasy anizotropii materiałowych, takich jak: anizotropia trójkliniczna (pełna), monokliniczna, ortotropowa, tetragonalna, trygonalna, kubiczna, oraz izotropia transwersalna i pełna. […] Monografia J. Rychlewskiego stanowi pracę przełomową. Szeroko znane prace dotyczące tego samego zagadnienia, a wiec wyznaczenia prawdziwych modułów sprężystości i odpowiadających im tensorów własnych autorstwa M. Mehrabadiego i S.C. Cowina […] oraz S. Sutcliffe’a […] zostały opublikowane później, kolejno w latach 1990 i 1992.” Z przedmowy Prof. Zenona Mroza Przewodniczącego Komitetu Redakcyjnego serii Biblioteka Mechaniki Stosowanej Publikacja została przetłumaczona z języka rosyjskiego oraz opatrzona rozbudowanym komentarzem przez dr. hab. inż. Andrzeja Ziółkowskiego. Książka jest dostępna w dwóch wersjach językowych – po polsku i po angielsku.
Kontakt:
mgr Bogna Matuszewska-Munk
e-mail:
tel.: +48 22 826 60 22
Sprzedaż:
inż. Katarzyna Sekuła
e-mail: /
tel.: +48 22 826 60 22
Publikacje okolicznościowe
W ramach obchodów jubileuszu 70-lecia IPPT PAN Dział Wydawnictw przygotował dwie okolicznościowe publikacje:
Publikacja jest podsumowaniem bogatej historii IPPT PAN i jego dorobku naukowo-badawczego. Przedstawia również dalsze kierunki rozwoju kadry naukowej i inżynieryjno-technicznej instytutu wspieranej stale doskonalonym zapleczem badawczym.
Publikacja jest podsumowaniem działań Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK PB UE), który został utworzony i prowadzony przez IPPT PAN w latach 1998-2020. Zawiera ciekawe wspomnienia wielu wybitnych przedstawicieli środowiska badań i innowacji współpracujących z ekspertami KPK.
Obie publikacje były prezentowane podczas uroczystości 70-lecia IPPT PAN, która odbyła się w dniu 28 września 2023 roku.
Kontakt:
mgr Bogna Matuszewska-Munk
e-mail:
tel.: +48 22 826 60 22
Sekretariat:
inż. Katarzyna Sekuła
e-mail:
tel.: +48 22 826 60 22