Dr inż. Jędrzej Dobrzański z Zakładu Mechaniki Materiałów IPPT PAN został laureatem krajowego etapu prestiżowego konkursu ECCOMAS PhD Awards 2024, organizowanego przez European Community on Computational Methods in Applied Sciences (ECCOMAS). Nagroda ta przyznawana jest za wybitne rozprawy doktorskie z zakresu metod obliczeniowych w naukach stosowanych i inżynierii.
ECCOMAS to europejska organizacja naukowa zrzeszająca 23 stowarzyszenia rozwijające metody obliczeniowe w naukach stosowanych i inżynierii. Organizacja ta w prestiżowym konkursie przyznaje dwie nagrody za najlepsze rozprawy doktorskie roku.
Dr inż. Jędrzej Dobrzański, zwycięzca krajowego etapu organizowanego przez PTMKM, będzie reprezentować Polskę w finale, rywalizując z najlepszymi pracami z Europy. Dyplom za zwycięstwo w krajowym etapie odbierze podczas konferencji CMM 2025 w Łodzi (8-11 lipca). Wyniki finału zostaną ogłoszone 12 maja, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas YIC 2025 w Pescarze (17-19 września). Główna nagroda to 2000 euro oraz pokrycie kosztów uczestnictwa.
Dr inż. Jędrzej Dobrzański ukończył Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Studia inżynierskie na kierunku inżynieria budowlana oraz magisterskie w specjalności teoria konstrukcji ukończył z wyróżnieniem, zdobywając nagrody dla najlepszego absolwenta wydziału. W 2018 roku rozpoczął studia doktoranckie na Politechnice Wrocławskiej pod opieką prof. Dariusza Łydżby. Po roku, po wygraniu konkursu na stanowisko stypendysty-doktoranta w projekcie badawczym Narodowego Centrum Nauki, kontynuował pracę naukową w IPPT PAN pod kierunkiem prof. Stanisława Stupkiewicza. Tematem projektu było opracowanie nowych metod obliczeniowych w modelowaniu ostrych i rozmytych powierzchni nieciągłości, co stało się również podstawą jego rozprawy doktorskiej, obronionej z wyróżnieniem w grudniu ubiegłego roku.
Tytuł rozprawy doktorskiej laureata: Finite-element modelling of moving weak discontinuities using laminated microstructures. Promotor: prof. dr hab. inż. Stanisław Stupkiewicz.
W rozprawie zaprezentowano nową metodę obliczeniową, opartą na metodzie elementów skończonych do modelowania materialnych i ruchomych powierzchni nieciągłości (tzw. interfejsów). Podejście to wykorzystuje tzw. siatkę niezgodną, co oznacza, że przestrzenna dyskretyzacja domeny obliczeniowej nie jest dopasowana do wewnętrznej geometrii modelowanego ciała, czyli że węzły elementów skończonych nie muszą się pokrywać z powierzchniami nieciągłości. Kluczowym założeniem metody jest zastąpienie przeciętych interfejsem elementów skończonych tzw. elementami laminatowymi, utworzonymi z mikrostruktury warstwowej o ustalonym udziale objętościowym faz oraz kierunku laminacji wynikających z pozycji interfejsu w elemencie.
Efektywność nowej metody obliczeniowej zilustrowano na przykładach zadań typowych dla mikromechaniki materiałów niejednorodnych. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych:
- Dobrzański J., Stupkiewicz S., Towards a sharper phase-field method: A hybrid diffuse–semisharp approach for microstructure evolution problems. Methods Appl. Mech. Engrg., 423:116841, 2024. DOI: 10.1016/j.cma.2024.116841
- Dobrzański J., Wojtacki K., Stupkiewicz S., Lamination-based efficient treatment of weak discontinuities for non-conforming finite element meshes. Computers & Structures, 291:107209, 2024. DOI: 10.1016/j.compstruc.2023.107209
Od października 2022 roku dr inż. Jędrzej Dobrzański jest zatrudniony w IPPT PAN, w Zespole Modelowania Materiałów w Zakładzie Mechaniki Materiałów. Zainteresowania naukowe młodego naukowca obejmują mechanikę ciała stałego oraz metody obliczeniowe stosowane w mechanice, ze szczególnym uwzględnieniem metody elementów skończonych. Obecnie jako wykonawca bierze udział w kierowanym przez prof. Stanisława Stupkiewicza projekcie badawczym, w którym zgłębia wpływ dyfuzji na powstawanie fazy omega w metastabilnych stopach tytanu beta przy użyciu mikromechanicznego modelowania z wykorzystaniem metody pola fazowego.
Sukces naszego laureata jest wyróżnieniem i potwierdza wysoki poziom badań naukowych prowadzonych w IPPT PAN w dziedzinie metod obliczeniowych. Z niecierpliwością czekamy na dalsze wyniki w międzynarodowym etapie konkursu i życzymy młodemu naukowcowi powodzenia w finale ECCOMAS PhD Awards 2024!