Minister Nauki wyróżnił dwóch młodych naukowców z IPPT PAN: dra Tomasza Steifera z Zakładu Mechaniki Doświadczalnej oraz dra Hosseina Darbana z Zakładu Mechaniki Materiałów. Nagrodzeni otrzymali stypendium na okres 36 miesięcy.
Minister wybrał 228 młodych naukowców, w tym 32 doktorantów, spośród 1708 wnioskodawców. Stypendium jest przyznawane młodym naukowcom, którzy wykazali się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.
Poniżej przedstawiamy sylwetki naszych laureatów:
Dr Tomasz Steifer jest informatykiem zatrudnionym w IPPT PAN na stanowisku adiunkta. Motywacją dla jego badań są klasyczne problemy filozoficzne, w szczególności z zakresu epistemologii, takie jak zrozumienie, jak i w jakim sensie, możliwe jest poznanie otaczającego nas świata. Pytanie te dr Steifer ujmuje w karb teorii matematycznych, interpretując w postaci konkretnych formalnych pojęć i stosując metody matematyczne do ich badania. W terminach specjalistycznych, wyniki badań dr Steifera można zaliczyć do m.in. logiki matematycznej, informatyki teoretycznej, obliczeniowej teorii uczenia, sztucznej inteligencji czy teorii wyboru społecznego. Dr Steifer studiował na Uniwersytecie Warszawskim, równolegle realizując międzywydziałowe studia w ramach kolegium MISH oraz neuroinformatykę na Wydziale Fizyki. Doktorat z informatyki obronił w 2020 roku w Instytucie Podstaw Informatyki PAN. Po obronie spędził trzy lata na stażu podoktoranckim w Instytucie Inżynierii Matematycznej i Obliczeniowej na Pontificia Universidad Católica de Chile i w Instituto Milenio Fundamentos de los Datos. Odbył też krótsze staże badawcze w Laboratoire Bordelais de Recherche en Informatique (stypendium rządu francuskiego), na University of California, Berkeley (grant Miniatura) i na University of Bristol (grant EPSA). Z Instytutem związany jest od 2013 roku, początkowo jako praktykant, następnie jako pracownik techniczny w grancie POIG "Diagnostyczna aparatura ultradźwiękowa - nowe metody badania i obrazowania struktury tkankowej narządów człowieka", od 2021 zaś jako adiunkt. Obecnie kieruje własnym grantem Fondecyt Postdoctorado finansowanym przez Agencia Nacional de Investigación y Desarrollo de Chile.
Dr Hossein Darban uzyskał tytuły licencjata i magistra inżynierii mechanicznej na jednej z czołowych uczelni w Iranie, Iran University of Science and Technology. Następnie przeniósł się do Włoch, gdzie w latach 2014–2018 zdobył tytuł doktora na Uniwersytecie w Genui, specjalizując się w modelowaniu wieloskalowym pękania delaminacyjnego w strukturach wielowarstwowych. Po uzyskaniu doktoratu kontynuował badania na Uniwersytecie w Genui oraz Uniwersytecie Neapolitańskim Parthenope (2018–2020). Od 2020 roku jest związany z IPPT PAN, gdzie obecnie pełni funkcję adiunkta. Jego interdyscyplinarne badania koncentrują się na eksperymentalnym, analitycznym i numerycznym modelowaniu struktur i materiałów w różnych skalach. Dr Darban ma na swoim koncie liczne publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych, a jego prace są szeroko cytowane przez badaczy z całego świata. Ponadto zasiada w radzie redakcyjnej czasopisma Composite Structures, pełnił funkcję kierownika projektu SONATA (NCN) oraz współpracował z wybitnymi naukowcami.
Młodym naukowcom IPPT PAN serdecznie gratulujemy wyróżnienia!
Fot.: Dr Tomasz Steifer i Dr Hossein Darban