W IPPT PAN mieliśmy przyjemność gościć dr. Rodolfo Venegasa z Universidad Austral de Chile. Dr Venegas jest uznanym naukowcem, którego badania koncentrują się na propagacji i pochłanianiu fal dźwiękowych w ośrodkach porowatych oraz metamateriałach akustycznych. Jego współpraca z IPPT PAN trwa od 2020 roku, a jej głównym celem są badania nad kompozytami i metamateriałami akustycznymi. Partnerem dr. Venegasa w Polsce jest dr hab. inż. Tomasz G. Zieliński, profesor IPPT PAN, kierownik zespołu wibroakustycznego w Zakładzie Technologii Inteligentnych.
Wspólne badania obu naukowców obejmują zarówno rozwój teoretycznych modeli akustycznych przy wykorzystaniu technik homogenizacji, jak i projektowanie oraz wytwarzanie prototypów nowych materiałów, które następnie poddawane są badaniom eksperymentalnym. Przykładowe zagadnienia, nad którymi pracują, to propagacja i pochłanianie fal akustycznych w materiałach porowatych, zwłaszcza tych o hierarchicznej porowatości, a także rozwój metamateriałów z rozłącznymi sieciami porów, które można „sprzęgać” poprzez membrany sprężyste w projektowanych zakresach częstorliwości.
Dr Venegas jest również współzałożycielem firmy Carbon Air Ltd., gdzie pełnił funkcję Dyrektora Technicznego. Jego kariera obejmuje badania z różnych dziedzin akustyki, w tym akustyki materiałowej, architektonicznej, metrologii oraz psychoakustyki. Dzięki współpracy z ośrodkami badawczymi z całego świata, opublikował ponad 60 artykułów naukowych oraz przyczynił się do rozwoju czterech patentów.
Od początku współpracy z prof. Zielińskim, obaj naukowcy opublikowali już wspólnie kilka artykułów, m.in. w tak prestiżowych czasopismach jak Journal of Sound and Vibration, Applied Acoustics, Composites Part B, Physics of Fluids. W ich badaniach nad materiałami porowatymi i metamateriałami akustycznymi nie brakuje innowacyjnych pomysłów, czego przykładem jest aktualny projekt wykorzystania druku 3D do produkcji materiałów akustycznych. „Nasze prace nad homogenizacją ośrodków poro-piezoelektrycznych oraz permeo-elastycznych z sieciami porów o różnych krętościach wykraczają daleko poza standardowe badania nad materiałami porowatymi” – komentuje prof. Zieliński. „W tej chwili testujemy już kolejne próbki projektowanych przez nas materiałów wykonane w technologii druku 3D, co pozwala nam rozwijać innowacyjne rozwiązania.”
W lutym 2024 roku dr hab. Zieliński przeprowadził seminarium w Valdivii w Chile, podczas którego przedstawił badania dotyczące druku 3D materiałów akustycznych, w tym wyzwań związanych z ich projektowaniem i modelowaniem. „Materiały akustyczne drukowane w 3D posiadają niedoskonałości charakterystyczne dla technologii wytwarzania przyrostowego, ale potrafimy je wykorzystać do opracowania wydajniejszych rozwiązań” – mówił podczas prezentacji.
Wizyta dr Venegasa w IPPT PAN była kolejnym krokiem w rozwoju współpracy, która skupia się m.in. na problemach modelowania włókien powstających podczas drukowania 3D oraz pracach nad homogenizacją mediów termo-poro-elastycznych, poro-piezoelektrycznych.
„Moja wizyta w IPPT PAN była niezwykle wartościowym doświadczeniem, które umożliwiło nam kontynuację wspólnych prac nad akustyką materiałów złożonych. Bardzo cenię sobie możliwość bezpośredniej współpracy z dr. Zielińskim i mamy nadzieję, że w przyszłości pojawią się kolejne okazje do kontynuacji tej współpracy” – stwierdził pod koniec swojej wizyty dr Rodolfo Venegas.
Współpraca obu naukowców ma duży potencjał, który może przyczynić się do rozwoju nowatorskich rozwiązań w dziedzinie materiałów i metamateriałów akustycznych.