Z przyjemnością informujemy, że wyniki ewaluacji potwierdziły wysoki poziom działalności naukowej IPPT PAN. Podstawą oceny jest przeprowadzona przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych kompleksowa ocena jednostek naukowych za lata 2017-2021. Z różnych względów ewaluacja ta była wyjątkowa, ponieważ objęła okres pięciu, a nie czterech lat oraz była pierwszą na nowych zasadach. Do ewaluacji wprowadzono kontekst dyscyplin oraz powiązano uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania z jej wynikami, czyli przyznawanymi kategoriami.
Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w wyniku kompleksowej oceny jednostek naukowych za lata 2017-2021 otrzymał najwyższą kategorię naukową A+ w dyscyplinie Inżynieria Mechaniczna. Tę prestiżową ocenę otrzymały tylko nieliczne jednostki naukowe wyróżniające się szczególnie wysokim poziomem działalności i międzynarodowym zasięgiem prowadzonych badań naukowych. Wyłonione zostały z najlepszej grupy A, na podstawie dodatkowej, odrębnej oceny eksperckiej.
Inżynieria Mechaniczna rozwijana jest w Instytucie od początków jego istnienia i stanowi główny trzon instytutowej działalności (największa liczba pracowników zaangażowanych w badania w tej dziedzinie i ponad 70-letnie doświadczenie).
Warto jednak zaznaczyć, że IPPT PAN ma obecnie w wysokim stopniu charakter wielodyscyplinarny i może być oceniany w kilku dyscyplinach. Dlatego do ewaluacji przedstawiono cztery dyscypliny. We wszystkich Instytut udowodnił wysoką jakość prowadzonych badań i otrzymał potwierdzenie uprawień m.in. do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego oraz prawo do kontynuacji prowadzenia kształcenia studentów i prowadzenia szkół doktorskich:
- Inżynieria Mechaniczna – kategoria A+
- Inżynieria Materiałowa – kategoria A
- Informatyka Techniczna i Telekomunikacja – kategoria A
- Inżynieria Biomedyczna (najmłodsza dyscyplina w instytucie) – kategoria B+
Kategorie zostały przyznane na lata 2022 – 2026
Wyniki ogłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Kompleksowej oceny jednostek naukowych (zwanej popularnie „parametryzacją”) dokonał Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) na podstawie ankiet przekazywanych przez jednostki naukowe w Polsce. Przy ewaluacji brane były pod uwagę osiągnięcia wszystkich pracowników prowadzących działalność naukową w ewaluowanej dyscyplinie a nie tylko wybranych. Oceniano także osiągnięcia osób, które kształciły się w szkołach doktorskich prowadzonych przez ewaluowany podmiot i przygotowały rozprawę doktorską. Zespoły KEJN opiniowały osiągnięcia jednostek, przyznając im punkty w ramach następujących kryteriów:
- KRYTERIUM I - poziom naukowy prowadzonej działalności;
- KRYTERIUM II - efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych;
- KRYTERIUM III - wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
W swojej historii IPPT PAN zawsze otrzymywał najwyższą ocenę i zajmował prestiżową, przewodnią pozycję (trzeba tutaj tylko zaznaczyć, że nazwy kategorii i zasady oceny ulegały zmianie).
Wyniki poprzednich ewaluacji, według starych zasad (tzn. bez dyscyplin):
- 2017 rok – wiodąca kategoria A+ dla IPPT PAN, przyznana na lata 2018-2021
- 2013 rok – wiodąca kategoria A+ dla IPPT PAN, przyznana na lata 2014-2017
- 2010 rok – wiodąca kategoria 1 dla IPPT PAN, przyznana na lata 2011-2013
- 2006 rok – wiodąca kategoria 1 dla IPPT PAN, przyznana na lata 2007-2010
Najwyższa kategoria naukowa IPPT PAN jest świadectwem rangi jednostki jako ośrodka badawczego i stawia instytut w pozycji lidera mogącego podejmować inicjatywę w tworzeniu konsorcjów ubiegających się o pozyskiwanie wysokich środków na ambitne badania naukowe.