Polskie Centrum Akredytacji
W Polsce jednostką uprawnioną do certyfikacji systemów zarządzania jakością jest Polskie Centrum Akredytacji (PCA). PCA jest sygnatariuszem wielostronnych porozumień w ramach organizacji międzynarodowych, w tym w zakresie akredytacji laboratoriów badawczych - International Laboratory Accreditation Cooperation Mutual Recognition Arrangement (ILAC MRA). Celem porozumień jest swobodny przepływ wyników akredytowanych badań w Europie i na świecie. Porozumienia te opierają się na procesie wzajemnych ocen, które mają na celu zapewnienie, iż wszyscy jego sygnatariusze prowadzą systemy akredytacji w sposób równoważny i kompetentny oraz zgodny z międzynarodowymi normami i wytycznymi. W związku z tym, zakłada się, że jednostki akredytowane przez odpowiednie krajowe jednostki akredytujące - sygnatariuszy wielostronnych porozumień - w ramach prowadzenia działań objętych zakresem akredytacji, również spełniają wymagania odpowiednich norm, a wydawane przez nie sprawozdania są jednakowo wiarygodne. Umożliwia to swobodny przepływ towarów w Europie i na świecie, a także eliminuje konieczność badania lub certyfikowania produktów i usług w każdym kraju, w którym są one sprzedawane czy świadczone. Porozumienie ILAC MRA umożliwia laboratoriom dostęp do rynków eksportowych w Europie i na świecie - w myśl zasady „raz badany lub certyfikowany - wszędzie akceptowany”.
Więcej informacji na stronie PCA
Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB
Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB powstał na początku lat dziewięćdziesiątych XX w., pod patronatem Centralnego Biura Jakości Wyrobów (CBJW). Założyciele Klubu widzieli konieczność utworzenia wspólnej organizacji umożliwiającej zbliżenie polskich laboratoriów do wymagań stawianych w Europie Zachodniej i na świecie oraz zapewniającej wsparcie przy wdrażaniu nowych rozwiązań systemowych, które są potwierdzeniem kompetencji laboratoriów do badań, pozwalających na uzyskiwanie wiarygodnych, rzetelnych i użytecznych wyników. Celem Klubu jest wzajemna współpraca i wymiana doświadczeń w zakresie praktycznego wdrażania i doskonalenia systemów zarządzania, postanowień norm i przepisów prawa oraz wymagań jednostki akredytującej. Cele Klubu przyjęte i określone w Regulaminie są realizowane poprzez różne formy działania:
- organizowanie sympozjów Klubu, konferencji, seminariów i szkoleń specjalistycznych,
- pozyskiwanie i publikowanie materiałów informacyjnych i szkoleniowych, wydawanie Biuletynów,
- promocja doświadczeń członków Klubu,
- czynne uczestnictwo w pracach organizacji międzynarodowych w zakresie spraw będących przedmiotem zainteresowania członków Klubu (EUROLAB, EURACHEM, IECEE-CB, ILAC, EA, IAF, itp.) i rozpowszechnianie zdobytej wiedzy wśród członków Klubu.
Klub POLLAB jest członkiem stowarzyszonym Europejskiego Stowarzyszenia Krajowych Organizacji Laboratoriów Chemicznych EURACHEM oraz Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących EUROLAB. Do Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB, do Sekcji Badań Materiałowych jako członek rzeczywisty Klubu, przystąpił Zakład Mechaniki Doświadczalnej (LBMK w ramach ZMD). Przedstawicielem ZMD w Klubie POLLAB jest Pan Prof. dr hab. inż. Zbigniew Kowalewski. Uczestnictwo ZMD w Klubie POLLAB pozwala na współpracę z pozostałymi członkami Klubu (blisko 500 członków rzeczywistych) w sekcjach/komisjach, gdzie organizowane są merytoryczne spotkania o profilu szkoleniowym oraz prowadzone są, tak istotne przy ocenie kompetencji laboratoriów, badania biegłości i porównania międzylaboratoryjne.
Więcej informacji na stronie POLLAB
Polski Komitet Normalizacyjny
Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) to krajowa jednostka normalizacyjna, która odpowiada za organizację działalności normalizacyjnej. IPPT PAN przystąpił i włączył się do prac Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, w Komitecie Technicznym 123 (KT 123) ds. Badań Własności Metali, w którym prowadzone są prace dotyczące norm bezpośrednio związanych z zakresem działania laboratorium akredytowanego LBMK. Członkostwo w KT PKN daje następujące korzyści (dla Instytutu i LBMK):
- otwiera możliwość wpływania na treść tworzonych norm na poziomach międzynarodowym, europejskim i krajowym;
- zapewnia dostęp do treści projektów Norm Międzynarodowych, Europejskich, krajowych;
- daje możliwość kształtowania programu prac normalizacyjnych, co pozwala właściwie planować inwestycje i w konsekwencji zyskać przewagę nad konkurencją;
- ułatwia kontakty biznesowe.
Reprezentant Instytutu w PKN KT 123 ds. Badań Własności Metali bierze aktywny udział w pracach KT m.in. poprzez tłumaczenia norm międzynarodowych z języka angielskiego na język polski, np. normy PN-EN ISO 6892 1:2016-09 „Metale. Próba rozciągania. Część 1: Metoda badania w temperaturze pokojowej”, która to norma zawiera metodyki badawcze, znajdujące się w zakresie akredytacji laboratorium LBMK.
Uczestnictwo w pracach KT PKN jest również uwzględniane podczas oceny parametrycznej Instytutu w ocenie potencjału naukowego jednostki naukowej jako członkostwo w zespołach eksperckich powołanych przez organy i instytucje państwowe.