Serdecznie zapraszamy do udziału w 24. pikniku naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Udział w pikniku jest bezpłatny.
W tym roku, ze względu na pandemię, piknik zostanie zorganizowany on-line. Prezentowane wydarzenia będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych w każdym wieku w dniach 8-15 maja 2021 roku. Tematem tegorocznych prezentacji są fakty naukowe dotyczące klimatu i zjawiska odpowiadające za jego zmiany. Organizatorzy chcą pokazać, że nauka i technika mogą nam pomóc dostosować się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu.
Zaproszenie Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik:
Prezentacje piknikowe zostały podzielone na 8 stref: Strefę Przyszłości, Strefę Zdrowia, Strefę Kultowych Eksperymentów, Strefę Rodzinną, Strefę Zrób To Sam, Strefę Cywilizacji, Strefę Gości Zagranicznych oraz Strefę Organizatorów. Więcej: www
IPPT PAN reprezentuje w tym roku zespół kierowany przez prof. Elżbietę Pieczyską z Zakładu Mechaniki Doświadczalnej. W zespole znajdują się: dr Maria Staszczak, dr Karol Golasiński, mgr Mana Nabavian-Kalat oraz dr Michał Majewski. Zespół wspólnie przygotował pokazy, które zakwalifikowały się do STREFY GOŚCI ZAGRANICZNYCH. Są to:
- Pokaz nr 1 - Klimat i nie tylko my: krótki opis badań prowadzonych w IPPT PAN oraz trzy filmy wprowadzające (prezentuje prof. Elżbieta Pieczyska)
- Pokaz nr 2 - Klimat i my: wyzwania i ciekawostki Rosji - prezentacja film (dr Maria Staszczak)
- Pokaz nr 3 - Klimat i my: wyzwania i ciekawostki Japonii - prezentacja film (dr Karol Golasiński)
- Pokaz nr 4 - Klimat i my: wyzwania i ciekawostki Iranu - prezentacja film (mgr M. Nabavian-Kalat)
- Pokaz nr 5 - Drugie życie śmieci w konstrukcjach - prezentacja film (dr M. Majewski)
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik organizowany jest od 1997 roku. Instytucje badawcze, naukowe, uczelnie, muzea, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe prezentują na nim swoje osiągnięcia. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy i interaktywne eksponaty.
W 2005 r. Piknik Naukowy został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Od 2008 roku Piknik jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.