Z przyjemnością informujemy, że dr Mohsen Rezaee Hajidehi z Zakładu Mechaniki Materiałów IPPT PAN otrzymał nagrodę za najlepszy artykuł młodego naukowca opublikowany w czasopiśmie International Journal of Solids and Structures w 2023 roku. Tytuł wyróżnionej pracy to: “Predicting transformation patterns in pseudoelastic NiTi tubes under proportional axial–torsion loading”. Artykuł powstał we współpracy z prof. Stanisławem Stupkiewiczem.
Publikacja:
“Predicting transformation patterns in pseudoelastic NiTi tubes under proportional axial–torsion loading”. Mohsen Rezaee-Hajidehi, Stanisław Stupkiewicz, Int. J. Solids & Structures, V. 281
Praca przedstawia wyniki modelowania niestateczności deformacji i propagacji pasm lokalizacji odkształcenia w rurkach wykonanych ze stopu NiTi z pamięcią kształtu poddanych proporcjonalnemu obciążeniu osiowemu i skręcającemu. Autorzy bezpośrednio odwołują się do badań eksperymentalnych przeprowadzonych przez Reedlunna i in. (2020), koncentrując się na unikalnych układach pasm lokalizacji, których cechy zależą od ścieżki obciążenia. W badaniach wykorzystano opracowany wcześniej model pseudosprężystości uwzględniający efekty gradientowe, który został dopracowany m.in. poprzez uwzględnienie naprężeń własnych. Ponadto, bazujący na metodzie elementów skończonych model obliczeniowy został rozbudowany o efekty poślizgów ciernych i oddziaływania próbki z uchwytami mocującymi.
Wyniki badań wskazują, że model efektywnie odtwarza subtelne cechy pasm lokalizacji zaobserwowanych w eksperymentach, takie jak wielopalczaste fronty przemiany fazowej występujące przy obciążeniach zdominowanych przez rozciąganie oraz spiralne pasma ścinania przy dominacji skręcania. Ponadto, eksperymenty przeprowadzone na próbkach poddanych skręcaniu wykazują występowanie unikalnych pasm lokalizacji o orientacji wzdłużnej, a istniejące modele nie były w stanie opisać tego zjawiska. Badania przeprowadzone przez naukowców z IPPT PAN sugerują, że łączny efekt naprężeń własnych oraz poślizgów ciernych w uchwytach sprzyja formowaniu się pasm lokalizacji o orientacji wzdłużnej.
Dr Mohsen Rezaee Hajidehi uzyskał stopień doktora w specjalności inżynieria lądowa na Uniwersytecie w Palermo we Włoszech, gdzie w 2018 roku obronił pracę pt. „Nonlinear analysis of reinforced concrete frames: safety evaluation and retrofitting techniques”. Promotorami pracy byli prof. Giuseppe Giambanco z Uniwersytetu w Palermo oraz prof. Stanisław Stupkiewicz z IPPT PAN (promotor pomocniczy).
Od roku 2018 pracuje w Zakładzie Mechaniki Materiałów IPPT PAN (od roku 2019 jako adiunkt). Jego główne zainteresowania naukowe obejmują modelowanie zjawiska przemiany martenzytycznej w pseudosprężystych stopach z pamięcią kształtu (SMA). Obejmuje to makroskopowe modelowanie niestabilności w SMA, ich zmęczenia funkcjonalnego oraz mikroskopowe modelowanie mikrostruktur martenzytycznych w SMA z wykorzystaniem metody pola fazowego. Dodatkowo, jego praca obejmuje modelowanie zjawiska bliźniakowania deformacyjnego w stopach magnezu.
Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!
Informacja o nagrodzie znajduje się na stronie International Journal of Solids and Structures: www