Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN mieści się w nowoczesnym i znakomicie wyposażonym budynku w Warszawie, przy ulicy Pawińskiego 5B na terenie Kampusu Ochota.
Budynek składa się z dwóch części i posiada 6 kondygnacji, które w większej części wypełnione są pomieszczeniami laboratoryjnymi. Środkowa część budynku wykonana jest w całości z przeźroczystego szkła. Znajduje się w niej hol z podwieszoną bagatellą - zespółem sal konferencyjnych z pomostami komunikacyjnymi. Na zewnętrznej elewacji łącznika, od strony północnej widać malowaną na szkle barwną kompozycję.
Fot. Widok budynku IPPT PAN od strony północnej
Instytut posiada bardzo dobrą lokalizację. Kampus zlokalizowany jest ok. 8 km od Portu Lotniczego Chopina w Warszawie. Podróż samochodem z lotniska zajmuje 15 min.
Kampus Ochota, przy którym wybudowana została siedziba IPPT PAN, jest zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Ochota, przy ulicach: Żwirki i Wigury, Ks. Trojdena, Pawińskiego, Banacha i Pasteura. Znajduje się tutaj duża liczba instytucji naukowych i akademickich. Instytut mieści się w samym środku terenu Polskiej Akademii Nauk w Biocentrum Ochota.
Fot. Widok budynku IPPT PAN od strony południowo-zachodniej
Instytut rozpoczął swoją działalność w obecnej siedzibie w maju 2009 roku.
Historia zmian siedziby IPPT PAN
Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN od początków swojego istnienia zmieniał swoją siedzibę już dwukrotnie.
W latach 1953-1958 IPPT PAN mieścił się w Pałacu Staszica w Warszawie. Pałac ten znajduje się u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Zbudowano go jako siedzibę Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w latach 1820-1823. Architektem był Antonio Corazzi. Obecnie Pałac stanowi siedzibę kilku instytutów I Wydziału Polskiej Akademii Nauk, a od 1981 również reaktywowanego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Pałac pełni nadal rolę głównej siedziby Polskiej Akademii Nauk i w budynku tym znajduje się archiwum Akademii.
W latach 1959–2009 siedzibą IPPT PAN była część gmachu obecnego Narodowego Banku Polskiego, mieszczącego się przy ulicy Świętokrzyskiej 21. Budowę budynku rozpoczęto w 1948 roku, początkowo według projektu Bogdana Pniewskiego, ale w trakcie długoletniej budowy projekt był wielokrotnie zmieniany przez ówczesne władze polityczne. Obecnie prowadzone są nowe prace zmierzające do znacznej rozbudowy budynku i wprowadzenia dużych zmian w stylu architektonicznym.