Z dumą informujemy, że Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN zajął I miejsce w konkursie PRODOK 2023 na „Najbardziej Prodoktorancki Instytut Polskiej Akademii Nauk”. Warto podkreślić, że IPPT PAN został laureatem konkursu kolejny rok. Pierwsze miejsce i zaszczytny tytuł „Najbardziej Prodoktonackiego Instytutu PAN” otrzymujemy od kilku lat, od początku uczestniczenia w tym konkursie. Konkurs organizowany jest przez Krajową Reprezentację Doktorantów oraz Radę Samorządu Doktorantów Polskiej Akademii Nauk.
Krajowa Reprezentacja Doktorantów (KRD) jest ogólnopolskim przedstawicielem i wyrazicielem woli środowiska doktorantów. KRD ma prawo do wyrażania opinii i przedstawiania wniosków w sprawach dotyczących ogółu doktorantów, w tym do opiniowania aktów normatywnych dotyczących doktorantów.
Dnia 18 listopada 2023 roku w Zabrzu odbyła się Gala PRODOK 2023. Statuetkę w imieniu IPPT PAN odebrali młodzi reprezentanci IPPT PAN: doktorant Kamil Opiela i doktorant Ved Prakash Dubey - Przewodniczący Samorządu w IPPT PAN.
Fot. Zdjęcia młodych reprezentantów z IPPT PAN podczas Gali Wręczenia Nagród oraz pamiątkowe zdjęcia w IPPT PAN z prof. T. Burczyńskim – Dyrektorem Instytutu a także z prof. Tomaszem Szolcem – Kierownikiem Szkoły Doktorskiej IPPT PAN.
Konkurs PRODOK/PROPAN organizowany jest każdego roku. Konkurs w tym roku trochę zmienił swoją formułę oraz zostały dodane zupełnie nowe kategorie:
- AKTYWNY SAMORZĄD DOKTORANTÓW,
- SKUTECZNY SAMORZĄD DOKTORANTÓW,
- DYNAMICZNY START - w kategorii ocenie podlega inicjatywa, która została rozpoczęta w okresie objętym konkursem oraz szczególnie wyróżniała się na tle innych inicjatyw środowiska doktoranckiego,
- PROJEKT NAUKOWY - w kategorii ocenie podlegają organizowane przez doktorantów inicjatywy i konferencje naukowe,
- WYDARZENIE - w kategorii ocenie podlega inicjatywa podejmowana przez doktorantów organizowana w formie wydarzenia stacjonarnego, hybrydowego lub online, niebędącego wydarzeniem o charakterze naukowym,
- SZKOŁA DOKTORSKA - w kategorii ocenie podlega poziom wsparcia spraw doktoranckich oraz zakres i efektywność współpracy z samorządem doktorantów,
- OTWARCI NA ŚWIAT - w kategorii ocenie podlega zakres wsparcia mobilności i umiędzynarodowienia w podmiocie prowadzącym szkołę doktorską.
IPPT PAN został przede wszystkim doceniony za stwarzanie najlepszych warunków do kształcenia doktorantów oraz promowanie dobrych praktyk w zakresie wspierania działalności naukowej młodych naukowców. Doceniono także efektywną współpracę pomiędzy Dyrekcją Instytutu, pracownikami naukowymi, administracyjnymi a Radą Doktorantów IPPT PAN i kierownictwem Szkół Doktorskich IPPT PAN.
W tym roku pierwsze miejsce w konkursie przyznano IPPT PAN ex aequo ze Szkolą Doktorską Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Gratulujemy zaprzyjaźnionej uczelni i wszystkim nagrodzonym.