Z przyjemnością informujemy, że Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN) został członkiem Krajowego Klastra Kluczowego (KKK) "Dolina Lotnicza". Decyzja ta została podjęta przez Zarząd Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza" w dniu 10 lipca 2024 roku. To ważne wyróżnienie otwiera nowe perspektywy współpracy i rozwoju dla naszego Instytutu.
Przedstawicielami IPPT PAN w Krajowym Klastrze Kluczowym będą: Dyrektor Instytutu, prof. dr hab. inż. Tadeusz Burczyński oraz pracownicy Zakładu Technologii Inteligentnych IPPT PAN: prof. dr hab. inż. Jan Holnicki – Szulc (na zdjęciu, od prawej) i dr hab. inż. Zbigniew Wołejsza (na zdjęciu), którzy od 2006 roku tworzyli Radę Centrum Zaawansowanych Technologii "AERONET - Dolina Lotnicza". W Krajowym Klastrze Kluczowym głównym reprezentantem instytutu będzie dr hab. inż. Zbigniew Wołejsza.
Czym jest "Klaster Dolina Lotnicza"?
Klaster "Dolina Lotnicza" to geograficznie skoncentrowana grupa przedsiębiorstw, instytucji oraz organizacji działających w sektorze lotniczym i pokrewnych branżach. Klaster ten łączy ze sobą różne podmioty, które współpracują oraz konkurują, tworząc dynamiczne i innowacyjne środowisko. Celem tej współpracy jest osiągnięcie szybszego rozwoju, zwiększenie konkurencyjności na rynkach międzynarodowych oraz wymiana wiedzy i zasobów między członkami klastra.
Rola Krajowych Klastrów Kluczowych
Status Krajowego Klastra Kluczowego (KKK) ma na celu dodatkowe wzmocnienie pozycji wybranych grup oraz wsparcie ich działań w zakresie wdrażania nowych technologii, badań i rozwoju. Ministerstwo Rozwoju organizuje konkurs, który wyłania kluczowe klastry, oceniając je w sześciu kluczowych obszarach: zasoby ludzkie i organizacyjne, infrastrukturalne oraz finansowe, potencjał gospodarczy, tworzenie i transfer wiedzy, działania na rzecz polityk publicznych oraz zorientowanie na klienta.
Członkostwo w "Dolinie Lotniczej"
Krajowy Klaster Kluczowy "Dolina Lotnicza" jest koordynowany przez Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza" (SGPPL "Dolina Lotnicza") zrzeszające aktualnie 193 członków z branży lotniczej (35000 pracowników). Status klastra był dwukrotnie odnawiany i jest ważny do końca 2024 roku.
Dotychczas członkami KKK "Dolina Lotnicza" były wyłącznie firmy i instytucje członkowskie SGPPL "Dolina Lotnicza". Na prośbę Centrum Zaawansowanych Technologii "AERONET – Dolina Lotnicza", Zarząd SGPPL "Dolina Lotnicza" zgodził się na przyłączenie do KKK "Dolina Lotnicza" również członków CZT "AERONET – Dolina Lotnicza". Oznacza to, że członkami klastra mogą być teraz także podmioty członkowskie CZT "AERONET – Dolina Lotnicza" , które złożą odpowiednią deklarację.
Korzyści z członkostwa
Dołączenie do Krajowego Klastra Kluczowego "Dolina Lotnicza" otwiera przed IPPT PAN nowe możliwości współpracy z innymi podmiotami z sektora lotniczego. Członkostwo to pozwoli nam na poszerzenie współpracy i bardziej dynamiczny udział w innowacyjnych projektach badawczo-rozwojowych. Co więcej, współpraca z innymi członkami klastra umożliwi efektywną wymianę wiedzy i zasobów, co wzmocni naszą konkurencyjność również na arenie międzynarodowej.
Przyjęcie IPPT PAN do Krajowego Klastra Kluczowego "Dolina Lotnicza" to ważny krok naprzód dla naszego Instytutu. Cieszymy się na nadchodzące wyzwania i możliwości, jakie przyniesie członkostwo w tej prestiżowej grupie. Wspólnie z innymi członkami klastra będziemy dążyć do dalszego rozwoju i innowacji w sektorze lotniczym, co przyniesie korzyści całej naszej gospodarce.