1 stycznia 2025 roku Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN rozpoczął koordynację prestiżowego projektu widerAdvance Facility. Projekt finansowany jest z Programu Ramowego Horyzont Europa (konkurs HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-05-01) i skupia 17 partnerów z Unii Europejskiej, Krajów Stowarzyszonych oraz regionów zamorskich. To jedyny projekt sfinansowany w tym konkursie, w którym stopień sukcesy wynosił 6%. Budżet inicjatyw wynosi 5 mln euro, a jej realizacja potrwa do końca 2028 r.
Celem widerAdvance Facility jest systemowe wsparcie waloryzacji, upowszechniania oraz wykorzystania wyników projektów europejskich realizowanych w tzw. krajach Widening (kraje poniżej średniej europejskiej w zakresie m.in. doskonałości naukowej, w tym w Polsce) dla organizacji badawczych i naukowych - beneficjentów takich instrumentów, jak m.in.: Teaming for Excellence, Excellence Hub, Twinning czy COST finansowanych z Programu Ramowego Horyzont Europa.
Inicjatywa zapewni ustrukturyzowane i dostosowane do potrzeb wsparcie, aby zwiększyć możliwości zespołów badawczych, menedżerów ds. badań, specjalistów ds. transferu technologii oraz kadry zarządzającej jednostkami naukowymi i badawczymi. Celem projektu jest, aby wyniki badań zostały wdrożone do otoczenia społeczno-gospodarczego. Inicjatywa ma za zadanie wesprzeć 750 kluczowych wyników możliwych do wykorzystania w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
Instrument widerAdvance Facility uzupełnia istniejące systemowe narzędzia Komisji Europejskiej, takie jak Horizon Results Booster i IPR Helpdesk, jednocześnie wprowadzając nowe możliwości dla organizacji w krajach Widening i regionach zamorskich.
Inauguracja projektu odbędzie się w dniach 29-31 stycznia br. w Warszawie w siedzibie Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Koordynatorką projektu jest Katarzyna Walczyk-Matuszyk wraz z Zespołem Centrum Projektów Badawczych UE.