Narodowe Centrum Nauki (NCN) po raz kolejny ogłosiło wyniki konkursów OPUS i PRELUDIUM. Centrum wspiera badania podstawowe poprzez finansowanie projektów badawczych prowadzonych przez naukowców lub zespoły badawcze, krajowe jak i międzynarodowe, a także stypendiów doktoranckich i staży post-doktorskich.
W dniu 4 grudnia 2024 roku Koordynatorzy Dyscyplin Narodowego Centrum Nauki przedstawili listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursów ogłoszonych przez NCN w dniu 15 marca 2024 r. Wynika z nich, że NCN zakwalifikowało do finansowania trzy nowe projekty IPPT PAN. Kierownikami projektów są: prof. Elżbieta Pieczyska, mgr Tetuko Kurniawan oraz mgr inż. Maryla Moczulska-Heljak.
Wyróżnione projekty z IPPT PAN to:
- PROJEKT OPUS
Projekt „Kompleksowe badania właściwości termomechanicznych innowacyjnych aktywnych polimerów w celu opracowania wielofunkcyjnych siłowników z pamięcią kształtu." (OPUS 27, panel ST8)
Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Elżbieta Pieczyska z Zakładu Mechaniki Doświadczalnej IPPT PAN.
OPUS to konkurs przeznaczony dla wszystkich badaczy, niezależnie od etapu kariery naukowej. W ramach realizacji projektu mogą oni otrzymać środki na zatrudnienie zespołu naukowców oraz zakupić lub wytworzyć aparaturę naukowo-badawczą, która jest niezbędna do ich realizacji. Możliwe jest także przyznanie stypendiów dla młodych badaczy.
- PROJEKTY PRELUDIUM
Projekt „Zrozumienie dwustabilnej oscylacji generowania kropli w złączach mikroprzepływowych, która jest indukowana przez czynniki geometryczne." (PRELUDIUM 23, panel ST8)
Kierownikiem projektu jest mgr Tetuko Kurniawan z Zakładu Biosystemów i Miękkiej Materii IPPT PAN
Projekt „Od błędu w procesie wytwarzania do zaawansowanych rusztowań tkankowych: Wykorzystanie hierarchicznych architektur MEW z poskręcanymi włóknami” (PRELUDIUM 23, panel ST11)
Kierownikiem projektu jest mgr inż. Maryla Moczulska-Heljak z Samodzielnej Pracowni Polimerów i Biomateriałów IPPT PAN
PRELUDIUM to konkurs dedykowany osobom rozpoczynającym karierę naukową, nieposiadającym stopnia naukowego doktora. Doktoranci mają możliwość samodzielnie poprowadzić trwający rok, dwa lub trzy lata projekt badawczy, nie musi on być jednak związany z tematyką rozprawy doktorskiej.
Serdecznie gratulujemy kierownikom nowych projektów!