Od wielu lat IPPT PAN utrzymuje owocne relacje z wieloma prestiżowymi ośrodkami badawczymi w Japonii. Przykładem takiej międzynarodowej współpracy jest działalność naukowa prowadzona przez prof. Elżbietę Pieczyską z Zakładu Mechaniki Doświadczalnej IPPT PAN. Jej badania, prowadzone z zespołem z Pracowni Termomechaniki Stosowanej, którym kieruje, obejmują m.in. współpracę z instytutami takimi jak AICHI Institute of Technology (AIT) w Toyota-city, University of Tsukuba, Hitachi University, Fukuoka University, a także z sektorem prywatnym, w tym z SMP Technologies Inc. w Tokio. Efektem tej współpracy są liczne projekty badawcze o znaczeniu międzynarodowym.
We wrześniu 2024 roku prof. Pieczyska wzięła udział w Polsko-Japońskim Workshopie zorganizowanym przez Japanese Society of Mechanical Engineers oraz AICHI Institute of Technology. Podczas tego wydarzenia wygłosiła 60-minutowy referat zatytułowany: My experience with Ti-Ni Shape Memory/Ti-based Superelastic Alloys & Shape Memory Polymers in collaboration with Japanese Researcher”. W swoim wystąpieniu przybliżyła historię wieloletniej współpracy IPPT PAN z japońskimi ośrodkami badawczymi, podkreślając szczególny wkład takich wybitnych postaci jak: prof. Wojciech K. Nowacki (IPPT PAN), prof. Bogdan Raniecki (IPPT PAN), prof. Shuichi Miyazaki oraz prof. Hisaaki Tobushi. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie i zakończyła się ożywioną dyskusją, co potwierdziło wysoki poziom zaangażowania obu stron w rozwój dalszej współpracy.
Spotkania naukowe i nowe perspektywy współpracy
Podczas swojego pobytu w Japonii, prof. Pieczyska odbyła spotkania z czołowymi japońskimi naukowcami, w tym z prof. Shuichi Miyazaki z University of Tsukuba oraz prof. Hisaaki Tobushim. Spotkała się także z prof. Shigeru Kuramoto i prof. Gorohem Itoh z Hitachi University oraz dr Tadakiko Furutą z Toyota Central Research & Development Laboratories TYTLAB. Rozmowy te, oparte na prezentacjach naukowych, dotyczyły dalszego rozwoju wspólnych projektów badawczych oraz wymiany doświadczeń. Szczególnie obiecujący okazał się nowy program badawczy, zainicjowany podczas spotkania z prof. Hideki Hosodą z Tokyo University of Technology. W ramach wizyty w Instytucie Badań Innowacyjnych (IIR) odbyło się seminarium oraz zwiedzanie nowoczesnego Laboratorium Badań Interdyscyplinarnych (Laboratory for Future Interdisciplinary Research of Science and Technology (FIRST)), co otworzyło nowe możliwości współpracy, zwłaszcza w zakresie badań nad zaawansowanymi materiałami.
Zarówno dotychczasowe projekty, jak i nowe inicjatywy, które są obecnie rozwijane, mają ogromny potencjał, by przyczynić się do kolejnych osiągnięć w dziedzinie inteligentnych materiałów.