Biblioteka Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN posiada status biblioteki naukowej, a jej patronem jest Profesor Witold Nowacki (biogram). Biblioteka towarzyszy działalności naukowej IPPT PAN od 1968 r. Podstawowym celem działalności bibliotecznej jest wspieranie procesów badawczych i kształcenia w zakresie kolekcjonowania, opracowania i udostępniania specjalistycznej literatury dziedzinowej, jak również wydawnictw referencyjnych i innych źródeł wiedzy naukowej.
Biblioteka im. Prof. Witolda Nowackiego udostępnia multidyscyplinarny księgozbiór specjalistyczny z obszaru nauk inżynieryjno-technicznych, wyróżniający się unikatowością gromadzonych kolekcji i wielkością przechowywanych zbiorów naukowych. Książnica IPPT PAN jest największą biblioteką techniczną wśród placówek bibliotecznych Polskiej Akademii Nauk - gromadzącą w swoich kolekcjach blisko 86 tysięcy woluminów zbiorów drukowanych. W ramach kolekcji zbiorów drukowanych zgromadzonych zostało wiele pozycji źródłowych dla dyscyplin nauk technicznych, jak również dla dyscyplin naukowych matematycznego przyrodoznawstwa. Informację bibliograficzną o zbiorach prezentuje dostępny online katalog Biblioteki. Bibliotekoznawcy-specjaliści informacji naukowej wykonują również zadania statutowe z zakresu dokumentacji badań naukowych. Prace dokumentacyjne obejmują opracowanie bibliograficzne i bibliometryczne osiągnięć naukowych Instytutu. W ten obszar działalności bibliotecznej włączone są raporty bibliometryczne, sporządzane na potrzeby ewaluacji naukowej. Z innych kierunków działalności Biblioteki im. Prof. Witolda Nowackiego warto wyróżnić organizowanie wystaw cennych dzieł ze zbiorów bibliotecznych. Ozdobą prezentowanych zasobów księgozbioru naukowego IPPT PAN są kolekcje druków historycznych.
Biblioteka IPPT PAN współpracuje z innymi bibliotekami w ramach Warszawskiego Porozumienia Bibliotek Naukowych PAN, jak również Konsorcjum "Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych" oraz wielu innych ogólnopolskich konsorcjów bibliotek naukowych i akademickich. Działalność biblioteczna prowadzona jest na podstawie Ustawy o bibliotekach (Dz. U. 2018 poz. 574).
Wielkość i profil zbiorów Biblioteki IPPT PAN
Biblioteka IPPT PAN jest multidyscyplinarnym specjalistycznym księgozbiorem naukowym z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych. Jest największą biblioteką techniczną w Polskiej Akademii Nauk. Stan wolumenu bibliotecznego Książnicy IPPT PAN na dzień 30.06.2024 r.
- dokumenty publikowane: 85.696 tytuły wydawnictw zwartych i ciągłych
- zbiory biblioteczne oprawne: 84.446 vol., w tym:
- księgozbiór mechaniczny: 58.117 vol. książek,
- księgozbiór akustyczny: 16.258 vol. książek,
- księgozbiór podręczny: 426 vol. książek,
- czasopisma oprawne: 9.618 vol.;
- zbiory nieoprawne - kolekcje czasopism (łącznie ciągi otwarte i zamknięte): 1.250 tytuły;
- zbiory biblioteczne oprawne: 84.446 vol., w tym:
- dokumenty niepublikowane - manuskrypty prac doktorskich: 760 vol.
Informacja bibliograficzna o zbiorach bibliotecznych IPPT PAN została zaprezentowana w katalogu internetowym (bibliograficzna baza własna online), który jest zintegrowany z katalogami innych bibliotek naukowych wchodzących w skład Warszawskiego Porozumienia Bibliotek Naukowych PAN.
Siglum Biblioteki: WA 727 (poprzednie: WA 291 przejęto z: WA 373 przejęto z: WA 292).
W zakres działalności bibliotecznej wchodzą prace z zakresu kolekcjonowania, przechowywania, konserwacji, zabezpieczenia, opracowania katalogowego księgozbioru naukowego Instytutu oraz udostępniania zasobów bibliotecznych środowisku naukowemu. W zbiorach Biblioteki im. Profesora Witolda Nowackiego znalazły się znaczące i zasobne kolekcje specjalistyczne z obszaru akustyki i mechaniki, które w przeszłości, do roku 2009, stanowiły odrębne księgozbiory Instytutu macierzystego. Biblioteka IPPT PAN posiada bogate zbiory drukowane, zarówno historyczne, jak i cenne nowości prestiżowych wydawnictw naukowych.
Kierunki gromadzenia i opracowania zbiorów bibliotecznych w IPPT PAN są obecnie następujące:
akustyka, |
cybernetyka, |
mechanika, |
Wypożyczalnia
Zbiory biblioteczne mogą być udostępnione wszystkim pracownikom naukowym, badaczom, doktorantom i studentom na miejscu, w pomieszczeniu Czytelni Biblioteki IPPT PAN - wejście z holu głównego Instytutu.
Woluminy biblioteczne można również wypożyczyć poza Czytelnię, jednakże możliwość taka istnieje wyłącznie dla czytelników zarejestrowanych w Bibliotece IPPT PAN. Uprawnieni do tego są:
- pracownicy, doktoranci, uczestnicy stażów naukowych i emeryci IPPT PAN;
- pracownicy innych instytucji naukowych oraz uczelni, z którymi Biblioteka IPPT PAN posiada umowy o wzajemnym udostępnianiu zbiorów bibliotecznych (możliwość skorzystania z wypożyczeń zewnętrznych Biblioteki IPPT PAN istnieje wyłącznie na podstawie rewersu na wypożyczenia międzybiblioteczne, wystawionego przez bibliotekę naukową instytucji macierzystej).
Szczegółowe zasady działalności Czytelni i Wypożyczalni zostały określone w Regulaminie Biblioteki IPPT PAN.
Zamówienia dotyczące udostępnienia zbiorów bibliotecznych (prezencyjnego lub na zewnątrz) przyjmujemy w Wypożyczalni, jak również zdalnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej - nasz adres e-mail: .
Ułatwieniem w odnalezieniu interesujących tytułów jest ogólnodostępny internetowy katalog zbiorów Biblioteki, z którego można skorzystać zarówno na miejscu, w Czytelni, jak i z komputerów w dowolnej lokalizacji.
Zachęcamy również do skorzystania z możliwości dokonywania zdalnej rezerwacji potrzebnej literatury naukowej - pod adresem e-mail: . Pocztą zwrotną otrzymają Państwo informację o dostępności poszukiwanych zbiorów bibliotecznych, jak również powiadomienie o terminie odbioru zamówionych tytułów z naszej Wypożyczalni.
Zamówione zbiory z magazynu druków zwartych i ciągłych wydawane są codziennie od poniedziałku do piątku, do godziny 15.45. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość indywidualnego uzgodnienia terminu odbioru zamówionych woluminów bibliotecznych, możliwego również po godzinie 15.45 (w tej sprawie prosimy o uprzedni kontakt mailowy lub telefoniczny).
Kontakt: sam. referent Monika Kalińska - tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81, wew. 201, e-mail:
Wypożyczalnia międzybiblioteczna
Biblioteka IPPT PAN jest uczestnikiem krajowej sieci bibliotek naukowych i jest objęta systemem wypożyczeń międzybibliotecznych.
Pracownicy IPPT PAN są uprawnieni do korzystania z wypożyczeń międzybibliotecznych za pośrednictwem Biblioteki IPPT PAN. Czytelnik jest zobowiązany do terminowego zwrotu wypożyczonych zbiorów. Opłaty naliczone przez inne biblioteki za przetrzymanie lub uszkodzenie wypożyczonych woluminow bibliotecznych pokrywa we własnym zakresie czytelnik.
Zbiory księgozbioru naukowego IPPT PAN są wypożyczane na zewnątrz pracownikom innych instytucji naukowych oraz uczelni, z którymi Biblioteka IPPT PAN posiada umowy o wzajemnym udostępnianiu zbiorów bibliotecznych (udostępnienie zbiorów odbywa się wyłącznie na podstawie rewersu na wypożyczenia międzybiblioteczne wystawionego przez bibliotekę instytucji macierzystej).
Zamówień i rezerwacji zbiorów bibliotecznych można dokonywać pod adresem e-mail:
W okresie wakacji akademickich (lipiec-wrzesień) wypożyczenia międzybiblioteczne mogą być realizowane z opóźnieniem wynikającym z wakacyjnych przerw w pracy bibliotek.
Kontakt: sam. referent Monika Kalińska - tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81, wew. 201, e-mail: lub
Zasoby licencyjne Wirtualnej Biblioteki Nauki
BIblioteka IPPT PAN jest uczestnikiem projektu konsorcjalnego o nazwie Wirtulana Biblioteka Nauki (WBN), obejmującego biblioteki akademickie i naukowe. Projekt WBN jest koordynowany przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego i współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wirtualna Biblioteka Nauki umożliwia zapoznanie się z bieżącymi i archiwalnymi publikacjami naukowymi o zasięgu światowym. W ramach WBN udostępniane są zasoby licencyjne literatury naukowej wydawnictw Elsevier, Springer, Wiley, jak również innych zagranicznych oficyn wydawniczych.
Adres witryny internetowej WBN: https://wbn.icm.edu.pl/
Wybrane kolekcje książek i czasopism Wirtualnej Biblioteki Nauki zostały udostępnione w IPPT PAN w oparciu o zakupione przez Bibliotekę IPPT PAN licencje.
Dostęp do zasobów udostępnianych w ramach WBN jest możliwy z komputerów o numerach IP zarejestrowanych użytkowników baz WBN, w tym z komputerów zlokalizowanych w IPPT PAN.
Periodyki i monografie w dostępie online
Biblioteka IPPT PAN subskrybuje i udostępnia elektroniczne bazy dokumentów tekstowych i danych naukowych. Są to zarówno bazy pełnotekstowe, jak i bibliograficzno-abstraktowe. Większość spośród baz danych udostępniona została poprzez wrtualny portal ICM UW. Wirtualna Biblioteka Nauki umożliwia dostęp do monografii i periodyków naukowych prestiżowych wydawnictw: Elseviera, Springera, Wiley'a.
Subskrypcją w 2024 r. zostały ponadto objęte również inne kolekcje wydawnicze w wersji elektronicznej. Są to kolekcje periodyków elektronicznych następujących wydawnictw:
- American Institute of Physics / American Physical Society
- Cambridge University Press
- Royal Sociaty of Chemistry Publishing
Polecamy również ujęte w naszej e-prenumeracie wydawnictwa seryjne:
- Nature (https://www.nature.com/)
- Science (www.science.org/journal/science)
Dostęp do wskazanych powyżej baz dokumentów źródłowych umożliwiony został za pośrednictwem platformy cyfrowej WBN w ramach licencji na stanowiskach komputerowych w sieci IPPT PAN.
Do poszukiwań materiałów źródłowych, udostępnionych w wersji elektronicznej, polecamy w szczególności następujące wyszukiwarki publikacji pełnotekstowych:
- Wyszukiwarka książek elektronicznych z kolekcji Wirtualnej Biblioteki Nauki
- Wyszukiwarka artykułów z czasopism
- Wyszukiwarka obiektów cyfrowych (publikacji, danych badawczych) w systemie DOI
- BazTech - bibliografia artykułów z polskich czasopism technicznych
- Polish Scientific Journals Database
Publikowanie w otwartym dostępie - bezpłatne programy wydawnicze
- Program wydawnictwa Cambridge University Press - program obecnie trwający.
- Program wydawnictwa Elsevier - obecnie zamknięty; planowane wznowienie programu nastąpi w I kwartale 2025 r.
- Program wydawnictwa Springer - obecnie zamknięty; przewidywany termin wznowienia: I kwartał 2025 r.
Kontakt z lokalnym administratorem ww. programów w IPPT PAN - dr Bogusławą Lewandowską-Gruszką: e-mail: , pok. 43, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247.
Referencyjne bazy danych bibliograficznych
Biblioteka IPPT PAN subskrybuje dostęp do baz bibliograficzno-abstraktowych obejmujących wydane publikacje naukowe. Są to bazy Scopus i Web of Science.
Wskazane bazy są wyposażone w narzędzia statystyczne nauki, umożliwiając tym samym zapoznanie się ze wskaźnikami bibliometrycznymi dla opublikowanych prac naukowych zindeksowanych w tych bazach.
- Scopus
- List of Scopus Indexed Journals 2022 – PDF
- ISI Web of Science (indeks cytowań publikacji z zakresu nauk przyrodniczo-technicznych od 1945 r.)
- Przewodnik po bazie Web of Science
- Overall Ranking/Rating, Impact Factor, h-index, ISSN, Publisher, and other Important Details of Journals, Conferences, and Book Series | Resurchify
- Indeksowanie czasopism w referencyjnych bazach danych - poradnik
Bibliometria
W Bibliotece prowadzona jest dokumentacja badań naukowych w zakresie danych statystycznych nauki. Opracowanie wskaźników bibliometrycznych wydanych prac naukowych, w tym w formie obiektów cyfrowych zarejestrowanych w systemie DOI, przygotowywane jest w zakresie indeksacji cytowań oraz obliczeń współczynnika wpływu publikacji, tzw. indeksu Hirscha. Analizy te są sporządzane na potrzeby ewaluacji i sprawozdawczości działalności naukowej.
W IPPT PAN opracowaniem i raportowaniem danych statystycznych nauki zajmuje się dr Bogusława Lewandowska-Gruszka (kontakt: e-mail: , pok. 43, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247).
Wystawy zbiorów naukowych
Sięgając do początków działalności bibliotecznej w IPPT PAN, niewielkie księgozbiory specjalistyczne istniały początkowo przy poszczególnych zakładach badawczych Instytutu. Można powiedzieć, że jednostki badawcze we własnym zakresie organizowały dostęp do literatury krajowej i zagranicznej dla pracowników naukowo-badawczych. Pojawiła się wówczas potrzeba powołania w IPPT PAN biblioteki naukowej, której misją byłoby wsparcie rozwoju warsztatu badawczego naukowców. Odrębność organizacyjną, jako jednostka pomocnicza w strukturze IPPT PAN, Biblioteka uzyskała w 1968 r. I od tej pory po czasy nam współczesne, z tytułu realizowanych zadań statutowych, Biblioteka towarzyszy działalności naukowej, również w wymiarze organizacji prezentacji badań naukowych. Przykładem działalności bibliotecznej w tym obszarze jest organizowanie okazjonalnych wystaw kuratoryjnych osiągnięć naukowych uczonych związanych z IPPT PAN.
Zrealizowano następujące projekty wystawiennicze:
WYSTAWA ZBIORÓW Z PRYWATNEJ BIBLIOTEKI PROFESORA ELMARA ZEITLERA: CYMELIA ORAZ KOLEKCJA MONOGRAFII NAUKOWYCH HISTORYCZNYCH I WSPÓŁCZESNYCH
Biblioteka IPPT PAN zorganizowała wystawę zbiorów naukowych pochodzących z prywatnej biblioteki Profesora Elmara Zeitlera (1927 - 2020), wybitnego fizyka niemieckiego. Zbiory zostały przekazane Bibliotece Instytutu przez wdowę po zmarłym Profesorze, Panią Li Zeitler. W dniu 16 lutego 2024 r. wystawę uświetnił swoją obecnością syn zmarłego Profesora, Pan Hans Zeitler. Biblioteka IPPT PAN otrzymała w darze kilka cennych cymeliów oraz pokaźną kolekcję monografii naukowych historycznych i współczesnych. Przeglądając kolekcję monografii, podarowaną Bibliotece, można zapoznać się z wybitnymi pracami naukowymi z zakresu fizyki teoretycznej i eksperymentalnej oraz z obszaru matematyki stosowanej. Zaprezentowane zbiory obejmują zarówno druki historyczne, z lat 30-tych i 40-tych XX wieku, jak i nowości renomowanych wydawnictw. Otwarcie wystawy nastąpiło w dniu 10 maja 2022 r. Wystawa potrwa do dnia 10 marca 2024 r. Do obejrzenia wystawy zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.
EXHIBITION OF THE PRIVATE LIBRARY RESOURCES OF PROFESSOR ELMAR ZEITLER: CIMELIA AND A COLLECTION OF HISTORICAL AND CONTEMPORARY SCIENTIFIC MONOGRAPHS
The Library of the Institute of Fundamental Technological Research of the Polish Academy of Sciences (IPPT PAN) organized an exhibition of scientific collections originating from the private library of Professor Elmar Zeitler (1927 - 2020), a distinguished German physicist. The book resources were donated to the IPPT PAN Library by the widow of the Professor, Mrs. Li Zeitler. On February 16, 2024, the exhibition was graced by the presence of Professor’s son, Mr. Hans Zeitler. The IPPT PAN Library received several valuable cimelia and a substantial collection of historical and contemporary scientific monographs. Browsing through the monographs collection, visitors can acquaint themselves with outstanding scientific works in the field of theoretical and experimental physics, as well as applied mathematics. The Professor's private collections presented at the exhibition include both historical prints from the 1930s and 1940s and the latest publications from prominent publishers. The exhibition opened on May 10, 2022, and will run until March 10, 2024. The exhibition can be visited on weekdays from 8 AM untill 4.PM.
- WYSTAWA POŚWIĘCONA ŚP. PROFESOROWI JANOWI JERZEMU SŁAWIANOWSKIEMU - BIOGRAFIA I DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
Na wystawie zaprezentowano wybrane osiągnięcia z dorobku naukowego Profesora Jana Jerzego Sławianowskiego. Ekspozycja obejmuje monografie i inne najważniejsze publikacje Pana Profesora. Wystawa została otwarta w dniu 1 października 2019 r., a zakończona w dniu 31 marca 2021 r. - WYSTAWA DOROBKU PROFESORA RICHARDA B. HETNARSKIEGO. MONOGRAFIE I EDYCJE NAUKOWE
Wystawa dorobku naukowego i edytorskiego Pana Profesora odbyła się w terminie 8 kwietnia 2015 r. - 22 stycznia 2017 r. Niektóre z zaprezentowanych prac, pochodzące z prywatnego archiwum Pana Profesora, zostały po raz pierwszy przedstawione szerszej publiczności. - Wystawa stała pt.: PROFESOR MICHAŁ KLEIBER - W SŁUŻBIE NAUKI I SPOŁECZEŃSTWA
Jest to wystawa z okazji Jubileuszu 70-lecia urodzin Profesora Michała Kleibera poświęcona działalności naukowej, eksperckiej i publicznej Pana Profesora. Otwarcie wystawy nastąpiło w dniu 25 stycznia 2016 r. Wystawa jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. - Wystawa stała pt.: WYBÓR MONOGRAFII UCZONYCH IPPT PAN
Jest to prezentacja archiwaliów i współczesnych publikacji ze zbiorów Biblioteki IPPT PAN. Wystawa przedstawia wkład założycieli i badaczy IPPT PAN w rozwój nauk technicznych w powojennej Polsce. Wystawę obejrzeć można codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Biblioteki.
Kurator wystaw: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka, st. kustosz dyplomowany. Zapraszamy do kontaktu!
Otwarte zasoby nauki - repozytoria i biblioteki cyfrowe
- ZENODO - open repository developed under the European OpenAIRE program and operated by CERN
- Open Research Europe - Open Access publishing platform
- Open Access Journals
- Open Access Books
- Polska Platforma Otwartej Nauki
- Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych (RCIN)
- Biblioteka Nauki - czasopisma polskie w otwartym dostępie - dostępne są następujące kolekcje:
- AGRO (czasopisma z dziedziny nauk rolniczych i przyrodniczych),
- BazTech (czasopisma z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych i ścisłych),
- CEJSH (czasopisma z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, teologicznych i sztuki),
- DML-PL (czasopisma z zakresu matematyki),
- PSJD (czasopisma z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu). Korzystanie z Biblioteki Nauki nie wymaga zakładania konta ani instalowania żadnego specjalistycznego oprogramowania. Artykuły i książki udostępnione są jako pliki w formatach PDF, EPUB, MOBI oraz XML.
- Repozytorium Otwartych Danych
- InTech publisher in open access
- SpringerOpen Journals
- BASE (Bielefeld Academic Search Engine)
- Open Library i inne projekty z zakresu otwartej nauki
- OpenCourseWare Consortium
- Koalicja Otwartej Edukacji
- Creative Commons
- OpenAIRE - Open Access Infrastructure for Research in Europe
Konsorcjum bibliotek RCIN i projekty unijne
Współcześnie biblioteki akademickie i naukowe mają do spełnienia znaczącą rolę w upowszechnianiu idei otwartego dostępu do zasobów nauki. Jedną z form wspierania otwierania nauki są repozytoria i biblioteki cyfrowe. Wraz z innymi bibliotekami naukowymi z terenu Warszawy, Krakowa, Poznania i Białowieży Biblioteka IPPT PAN utworzyła bibliotekę cyfrową o nazwie Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych (RCIN).
Dostęp do kolekcji literatury naukowej, opublikowanej w wersji cyfrowej w Bibliotece RCIN, możliwy jest z dowolnego komputera w każdym zakątku świata. Adres witryny internetowej z dostępem do zasobów publikacji Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych jest następujacy: https://rcin.org.pl/dlibra.
Zapraszamy do zapoznania się z udostępnionymi w RCIN zbiorami bibliotecznymi IPPT PAN - dostęp ze strony www: https://rcin.org.pl/dlibra/collectiondescription/54
Szczegółowe informacje o zasobach cyfrowych RCIN w IPPT PAN przedstawia prezentacja.
Biblioteka im. Witolda Nowackiego była również uczestnikiem dwóch konsorcyjnych projektów bibliotecznych, dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej, które dotyczyły realizacji zadań z zakresu digitalizacji, publikacji i archiwizacji zbiorów bibliotecznych w wersji cyfrowej jako zasobu RCIN. Na działalność wspomagającą rozwój i powiększenie wolumenu zbiorów Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych pozyskano dofinansowanie z funduszy europejskich dla bibliotek wchodzących w skład Konsorcjum RCIN. Uzyskano następujące projekty unijne dofinansowujące ten obszar działań:
-
Projekt Ministerstwa Cyfryzacji o nazwie Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych, (kierownik Projektu OZwRCIN w IPPT PAN: prof. dr hab. Janusz Szczepański); okres realizacji Projektu: 1 sierpnia 2018 - 29 października 2021;
-
Projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nazwie Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych, (kierownik Projektu RCIN w IPPT PAN: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka); okres realizacji Projektu: 1 marca 2010 - 30 września 2014.
ORCID - międzynarodowy system identyfikacji autorów
ORCID, czyli Open Researcher and Contributor ID, to międzynarodowy system identyfikacji autorów publikacji naukowych. ORCID jest unikalnym identyfikatorem cyfrowym, dzięki któremu możliwe jest rozróżnienie autorów o tym samym nazwisku i odpowiednie przypisanie publikacji do osoby w bazach naukowych.
Założenie konta w ORCID i stworzenie własnego identyfikatora jest bezpłatne. Poniżej prezentujemy, w jaki sposób założyć indywidualne konto ORCID, a następnie zasilić je swoimi publikacjami naukowymi.
- Zakładanie konta w bazie ORCID - Register your ORCID iD – ORCID
- Import publikacji na konto ORCID z kont w innych systemach/bazach - Add works by direct import from other systems – ORCID
- Dodawanie manualne niezaimportowanych publikacji - Add works manually – ORCID
ORCID ID może być wykorzystywany również do zalogowania do systemu Polskiej Bibliografii Naukowej (PBN). System PBN umożliwia logowanie przy pomocy ORCID ID, jeżeli połączyliśmy indywidualne konto w bazie ORCID ze swoim kontem w bazie PBN. Poniżej instrukcja, jak można takie połączenie wprowadzić:
Dalszych wyjaśnień udziela: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka - pok. 43, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247, e-mail:
Wymiana publikacji naukowych z bibliotekami zagranicznymi
Obejmuje następujące tytuły wydawnicze, redagowane w IPPT PAN:
- Studia z Zakresu Inżynierii (W latach 1971 – 2010)
(Studies in Engineering), - Współczesne Trendy w Mechanice Materiałów
(Trends in Mechanics of Materials), - Mechanika Techniczna
(Pod auspicjami Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk), - Archives of Acoustics
(Archiwum Akustyki), - Archives of Mechanics
(Archiwum Mechaniki Stosowanej), - CAMES
(Computer Assisted Methods in Engineering and Science), - Engineering Transactions
(Rozprawy Inżynierskie), - IPPT Reports on Fundamental Technological Research.
Inne biblioteki naukowe - informacja bibliograficzna o zbiorach
- Katalog bibliotek światowych WorldCat
- Katalog Biblioteki Kongresu
- Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich (KARO)
- Katalogi Biblioteki Narodowej
- Centralne katalogi zbiorów książek i czasopism w bibliotekach polskich (bazy Biblioteki Narodowej)
- Bibliografia narodowa i bibliografie specjalne (bazy Biblioteki Narodowej)
- Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT
- Katalogi Warszawskiego Porozumienia Bibliotek Naukowych PAN
- Polska Bibliografia Naukowa (bibliograficzno-repozytoryjna baza MNiSW)
- Baza adresowa bibliotek polskich
- Wykaz siglów bibliotek polskich (baza Biblioteki Narodowej)
Szkolenia
Polecamy szkolenia z baz danych i narzędzi bibliometrycznych. Szkolenia odbywają zdalnie, w formie webinariów. Udział w szkoleniach jest bezpłatny dla użytkowników Wirtualnej Biblioteki Nauki, w tym gronie jest IPPT PAN. Wymagana jest jedynie indywidualna rejestracja na każde ze szkoleń. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:
https://wbn.icm.edu.pl/szkolenia Poniżej przedstawiamy szczegółową tematykę i terminarz bieżących szkoleń.
Webinaria wydawnictwa Springer Nature
Zapraszamy na szkolenia online poświęcone omówieniu możliwości publikowania otwartego w wydawnictwie Springer Nature. Szkolenia są prowadzone nieodpłatnie, ale wymagana jest indywidualna rejestracja na każde ze szkoleń (pełna informacja o webinariach).
- How to Write a Scientific Paper? 23 października, godz. 14:00 Zarejestruj się
- Benefits of Open Access Publishing and Springer Nature Author Journey; 24 października, godz. 14:00 Zarejestruj się
Webinaria wydawnictwa Elsevier
Zapraszamy na webinaria przygotowane przez firmę Elsevier. Wszystkie szkolenia są prowadzone nieodpłatnie, ale wymagana jest rejestracja. W razie pytań, czy propozycji tematów szkoleń, prosimy o kontakt bezpośrednio z mgr Pauliną Milewską, email: . Poniżej znajduje się lista nadchodzących webinariów:
- 20.11 Reaxys Monthly – training and “open office” (Piotr Gołkiewicz) Zarejestruj się
- 27.11 Embase – how it supports biomedical research and SLR (Piotr Gołkiewicz) Zarejestruj się
- 26.11 Jak wdrożyć Scopus AI na uczelni? Praktyczne wskazówki: perspektywa dyrektora biblioteki uniwersyteckiej i naukowca (Paulina Milewska, Katarzyna Patyrak i goście z SGGW) //events.teams.microsoft.com/event/6c8d156a-437f-4527-979a-d5cc2cdddbbe@9274ee3f-9425-4109-a27f-9fb15c10675d">Zarejestruj się
- 3.12 Twoje sprawdzone źródło publikacji naukowych. Odkryj moc ScienceDirect (Paulina Milewska) Zarejestruj się
- 11.12 Navigating the Future: Recent Developments and Trends in Academic Rankings (Kirill Ivanov) Zarejestruj się
- 17.12 Jak skutecznie korzystać z bazy Scopus. Przewodnik dla naukowców (Paulina Milewska) Zarejestruj się
Seria webinariów z zakresu Engineering
3 spotkania w dniach 7-17 października Program/Rejestracja
- Engineering Innovation in Record Time: Discover Knovel: 7 października, godz. 10:00 Zarejstruj się/Register
- Maximizing Your Knovel Experience: User Accounts and Personalization: 9 października, godz. 10:00 Zarejstruj się/Register
- Solve Complex Engineering Problems: Explore Knovel: 17 października, godz. 10:00 Zarejstruj się/Register
Nowoczesne metody nauczania i wykorzystanie e-zasobów w dydaktyce akademickiej
8 października, godz. 12:00 Zarejstruj się/Register
Reaxys Monthly – training and “open office”
16 października, godz. 11:00 Zarejstruj się/Register
Publikowanie w czasopismach Elsevier w modelu Open Access i nie tylko
22 października, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
Using SciVal to find international collaborators
30 października, godz. 11:00 Zarejstruj się/Register
Aktualne informacje o ofercie webinariów Elsevier oraz dostęp do nagrań można znaleźć na stronie Elsevier Online Training Hub.
SciVal’s new interface and navigation
27 marca, godz. 10:00 Zarejstruj się/Register
Jak wyszukiwać literaturę naukową w bazie Scopus?
9 kwietnia, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
Reaxys Monthly – training and “drop-in” session
10 kwietnia, godz. 11:00 Zarejstruj się/Register
Perfekcyjne systematic review. Jak baza Embase wspiera badania naukowe i systematyczne przeglądy literatury w zakresie nauk bio-medycznych
16 kwietnia, godz. 11:00 Zarejstruj się/Register
Scopus, SciVal i Rankingi – co warto wiedzieć?
18 kwietnia, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
Praca w nowym interfejsie SciVal
8 maja, godz. 10:00 Zarejstruj się/Register
Reaxys Monthly – training and “drop-in” session
15 maja, godz. 11:00 Zarejstruj się/Register
Engineering innovation in record time. Discover Knovel
16 maja, godz. 10:00 Zarejstruj się/Register
Solve complex engineering problems. Explore Knovel
23 maja, godz. 10:00 Zarejstruj się/Register
Odkryj siłę ScienceDirect Topics
28 maja, godz. 11:30 Zarejstruj się/Register
---
Przekazujemy zaproszenie ICM UW do udziału w Elsevier Summer Camp, w czasie którego zaplanowano cykl webinariów poświęconych bazom Scopus i ScienceDirect. Warsztaty odbędą się w terminie 17-19 lipca 2023 r. Pełną informację o wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej organizatora pod adresem: https://wbn.icm.edu.pl/szkolenia/
Terminarz i program warsztatów prezentujemy poniżej:
Pełnotekstowa? Abstraktowa? Dowiedz się, o co chodzi z bazami Scopus i ScienceDirect (w 45 minut)
Kiedy: 17 lipca 2023 r., godz. 10:00
Opis: Szkolenie ma na celu przybliżenie dwóch rozwiązań firmy Elsevier – platformy ScienceDirect oraz Scopus. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzą się czym różnią się obie bazy, w jakim stopniu są ze sobą powiązane i kiedy korzystać z każdej z nich. Pierwsze kroki z bazami będą także obejmowały założenie konta oraz ustawie – nie zdalnego dostępu. Dodatkowo zostanie szerzej omówiona zawartość baz w tym: kolekcje będące w licencji krajowej, jakość indeksowanych źródeł oraz pilotażowy program, w ramach którego 6 międzynarodowych wydawców za pośrednictwem platformy ScienceDirect udostępnia wybrane tytuły czasopism.
Zarejestruj się/Register
Prosto do celu! Zasoby Scopus i ScienceDirect w wakacyjnej odsłonie (w 45 minut)
Kiedy: 18 lipca 2023 r., godz. 10:00
Opis: W trakcie szkolenia połączone zostaną wakacyjna aura i wyszukiwanie proste w ScienceDirect oraz w Scopusie. Obok informacji koniecznych do rozpoczęcia pracy z wyszukiwarkami, takimi jak korzystanie z operatorów logicznych, ustawianie alertów na wyszukiwania, nowe treści i cytowania uczestnicy mogą spodziewać się nieoczywistych przykładów, które sprawią, że świat nauki będzie widziany przez różowe okulary.
Zarejestruj się/Register
Podróże krętymi ścieżkami… wyszukiwanie zaawansowane w Scopus i ScienceDirect (w 45 minut)
Kiedy: 19 lipca 2023 r., godz. 10:00
Opis: Szkolenie ma zachęcić uczestników do korzystania z zaawansowanych opcji w bazach ScienceDirect i Scopus. Omówione zostaną takie funkcje jak: różnice w wyszukiwaniu w pełnym tekście lub w polu „tytuł, abstrakt, słowa kluczowe”, rzadziej stosowane operatory logiczne i znaki maskujące. Wyszukiwanie zaawansowane będzie punktem wyjścia do zaprezentowania szerszych funkcjonalności obu baz, aby użytkownik mógł lepiej wykorzystać ich potencjał, nie tylko w czasie wakacji.
Zarejestruj się/Register
---
Biblioteka IPPT PAN oferuje stałe konsultacje z zakresu baz danych bibliograficzno-bibliometrycznych oraz analizy indeksów bibliometrycznych dla pracowników i doktorantów IPPT PAN, które prowadzi dr Bogusława Lewandowska-Gruszka (po uprzednim umówieniu terminu - adres: ).
Komunikaty
Adres witryny internetowej z serwisem bieżących informacji bibliotecznych: http://www.ippt.pan.pl/biblioteka Biblioteka IPPT PAN obecna jest również w mediach społecznościowych - pod adresem: https://www.facebook.com/BibliotekaIPPTPAN
---
Uprzejmie informujemy o wznowieniu w dniu 8 kwietnia 2024 r. programu publikowania otwartego w wydawnictwie Springer, jak również przypominamy o trwającym programie publikowania otwartego wydawnictwa Elsevier. W ramach oferty autorzy afiliowani w IPPT PAN posiadają możliwość w 2024 r. bezpłatnego zamieszczenia artykułów naukowych w modelu Open Access w wyselekcjonowanych periodykach, objętych dedykowanymi programami oficyn wydawniczych Elsevier i Springer.
Do skorzystania z obu programów uprawnieni i zaproszeni są wszyscy autorzy publikacji związani z naszym Instytutem. Szczegółowe informacje o ww. programach wydawniczych dostępne są w serwisie www Biblioteki, w zakładce: http://www.ippt.pan.pl/biblioteka#publikowanie-w-otwartym-dostepie-bezplatne-programy-wydawnicze
W przypadku wątpliwości lub pytań dotyczących wymienionych programów uprzejmie proszę o kontakt (adres e-mail: ; http://www.ippt.pan.pl/biblioteka).
I kindly inform you that the Springer open publishing program is being renewed from today (April 8, 2024). I would like to send also a kind reminder on running open publishing program in periodicals of Elsevier publishers. In frame of these two programs authors affiliated with the IPPT PAN can benefit from free Open Access publishing opportunity in selected, covered by these programs, journals collections at Elsevier and Springer.
Let me remind you kindly, please, that all the IPPT PAN scholars, researchers, postdocs, as well as Ph.D. candidates and research students are entitled and invited to take advantage of open scientific article free publishing opportunity of the publishers mentioned above (under one condition of being affiliated with the IPPT PAN). Detailed information on the programs is available on the Library homepage, in the tab: http://www.ippt.pan.pl/biblioteka#publikowanie-w-otwartym-dostepie-bezplatne-programy-wydawnicze.
If you have any doubts or questions regarding this matter, please, contact the local administrator of the above mentioned programs (at ; http://www.ippt.pan.pl/en/library).
***
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy składamy wszystkim naszym Czytelnikom najlepsze życzenia zdrowia i pogody ducha, wielu spotkań w gronie najbliższych oraz wspaniałego odpoczynku. / On the ocassion of Easter we wolud like to send all the very best wishes to patrons of the IPPT PAN Library. We wish you good health and optimism, great meetings with loved ones and wonderful rest.
***
Uprzejmie informuję, że do opublikowania tekstu naukowego w otwartym dostępie polecane jest wykorzystanie ZENODO, repozytorium otwartej nauki o zasięgu międzynarodowym. Jest to baza prac naukowych udostępnionych przez autorów w modelu Open Access. Adres repozytorium: https://zenodo.org/ Rekomendowana baza otwartej nauki jest rozwijana w ramach programu UE o nazwie OpenAIRE. Repozytorium ZENODO jest prowadzone przez CERN. Pełną informację o tej bazie wiedzy znaleźć można na stronie internetowej CERN: https://sis.web.cern.ch/search-and-read/online-resources/zenodo / I kindly inform you that ZENODO is a recommended open repository with international reach which is intended for scientific output publishing in Open Access. You can find this Open Science repository at the following address: https://zenodo.org/. ZENODO is developed within the framework of the EU-funded program named OpenAIRE. The Repository is operated by CERN. For complete information on ZENODO repository, please, visit CERN website: https://sis.web.cern.ch/search-and-read/online-resources/zenodo
***
***
Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 stycznia 2024 r. Biblioteka IPPT PAN będzie zamknięta. / Please, be informed that the IPPT PAN Library will be closed on January 2, 2024.
***
Uprzejmie informujemy, że w dniach 27-29 grudnia 2023 r. Biblioteka IPPT PAN pracuje zdalnie. Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem dogodnych form komunikacji elektronicznej (e-mail, Skype, MS Teams, itd.). / We would like to inform you kindly on remote work of the IPPT PAN Library on December 27-29, 2023. Please, contact us via electronic devices which you prefer (e-mail, Skype, MS Teams, e.t.c.).
***
W imieniu Biblioteki IPPT PAN pragnę złożyć życzenia zdrowych, radosnych, spokojnych, pełnych rodzinnego ciepła, dobra i miłości Świąt Bożego Narodzenia, pod choinką wspaniałych książek, jak również szczęśliwego Nowego Roku. Z wyrazami szacunku, dr Bogusława Lewandowska-Gruszka, Kierownik Biblioteki IPPT PAN / On behalf of the IPPT PAN Library let me wish you a healthy, joyful, peaceful Christmas, full of family warmth, goodness and love, as well as wonderful books under the Christmas tree, and a very happy New Year. Sincerely yours, Bogusława Lewandowska-Gruszka, PhD, Head of the IPPT PAN Library
***
Uprzejmie informuję o zamknięciu w dniu 5 grudnia 2023 r. tegorocznej edycji programu bezpłatnego publikowania otwartego w wydawnictwie Elsevier z powodu wyczerpania puli publikacji naukowych zakwalifikowanych do bezpłatnego wydania w modelu Open Access w periodykach Elseviera w 2023 r. Pragnę zwrócić uwagę, że autorzy tekstów naukowych, zaakceptowanych do publikacji w czasopismach Elseviera po dniu 5 grudnia br., co zrozumiałe, w dalszym ciągu zachowują wybór dotyczący możliwości opublikowania swojej pracy w modelu subskrypcyjnym lub otwartym, jednakże w obu przypadkach publikacja artykułu odbywa się na koszt autora tekstu zgłoszonego do wydawnictwa.
Let me inform you kindly that the Elsevier Free Open Publishing Program for 2023 has been presently, on December 5, 2023, closed due to reaching maximum number of free Open Access articles which have been published in frame of the Elsevier Free Open Publishing Program for 2023. For this reason, authors of articles that will be accepted for publication in Elsevier's journals after December 5, 2023 obviously still have options of publishing in a subscription or an open model, however, both at their own expense.
***
Pragnę uprzejmie poinformować o trwających programach publikowania w otwartym dostępie w periodykach naukowych wydawnictw Elsevier i Springer. Są to programy bez kosztów dla autorów i dla Instytutu. W ramach dedykowanych programów wydawniczych Elseviera i Springera autorzy afiliowani w IPPT PAN posiadają możliwość bezpłatnego publikowania artykułów naukowych w modelu otwartym w periodykach objętych programami. Do skorzystania z przedstawionej możliwości bezpłatnego zamieszczenia tekstu naukowego w modelu Open Access w wydawnictwach Elsevier i Springer, wyłącznie jednakże w czasopismach wyselekcjonowanych do programów, uprawnieni i zaproszeni są wszyscy autorzy publikacji związani z IPPT PAN.
Szczegółowe informacje o ww. programach wydawniczych dostępne są na podstronie www Biblioteki, w zakładce: http://www.ippt.pan.pl/o-instytucie/struktura-organizacyjna/biblioteka#publikowanie-w-otwartym-dostepie-programy-wydawnicze W przypadku pytań uprzejmie proszę o kontakt ze mną (adres e-mail: ).
I would like to inform you kindly on running our open publishing programs in periodicals of Elsevier and Springer publishers. In frame of these programs authors affiliated with the IPPT PAN can benefit from free Open Access publishing opportunityin selected, covered by these programs, journals collections at Elsevier and Springer.
Let me remind you kindly, please, that all the IPPT PAN researchers, scholars, as well as research students and Ph.D. candidates are entitled and invited to take advantage of open scientific article free publishing opportunity of the publishers mentioned above. Detailed information on the programs is available on the Library homepage, in the tab: http://www.ippt.pan.pl/o-instytucie/struktura-organizacyjna/biblioteka#publikowanie-w-otwartym-dostepie-programy-wydawnicze. If you have any further questions, please, contact me directly (at ).
Regulamin Biblioteki IPPT PAN
Księgozbiór naukowy Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN dostępny jest dla wszystkich zatrudnionych w IPPT PAN pracowników i doktorantów, jak również dla emerytowanych pracowników Instytutu.
Pracownicy i Goście IPPT PAN uprawnieni są do korzystania na miejscu, w Czytelni, z zasobów bibliotecznych w wolnym dostępie, jak również ze zbiorów z magazynu druków zwartych i ciągłych. Osoby zainteresowane wypożyczeniem zbiorów poza Bibliotekę, mogą w tym celu złożyć zamówienie w Wypożyczalni, jak również zdalnie (e-mail: ).
W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych zbiory Biblioteki IPPT PAN są udostępniane na zewnątrz również badaczom z innych ośrodków akademickich i naukowych.
Szczegółowe zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych IPPT PAN określone zostały w Regulaminie Biblioteki IPPT PAN.
Biblioteka im. Profesora Witolda Nowackiego mieści się w gmachu IPPT PAN przy ul. Adolfa Pawińskiego 5B w Warszawie. Zapraszamy do odwiedzin Biblioteki w godzinach otwarcia Instytutu (godz. 8.00 - 16.00) lub do kontaktu mailowego pod adresem
Ochrona bibliotek i in. obiektów dziedzictwa kulturowego
Declaration on the protection of archives, libraries, museums and heritage places during armed conflicts and political instability / Deklaracja o ochronie archiwów, bibliotek, muzeów i obiektów dziedzictwa kulturowego podczas konfliktów zbrojnych i okresów destabilizacji politycznej jest dostępna pod adresem: https://repository.ifla.org/bitstream/123456789/3354/1/Declaration%20on%20the%20protection%20of%20archives%20libraries%20museums%20and%20heritage%20places-en.pdf
Tłumaczenie tekstu deklaracji na język polski, przygotowane przez Bibliotekę Narodową w Warszawie, publikujemy poniżej.
DEKLARACJA O OCHRONIE ARCHIWÓW, BIBLIOTEK, MUZEÓW I OBIEKTÓW DZIEDZICTWA KULTUROWEGO PODCZAS KONFLIKTÓW ZBROJNYCH I OKRESÓW DESTABILIZACJI POLITYCZNEJ
W maju 2024 roku przypada 70. rocznica podpisania w Konwencji haskiej o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego – pierwszego międzynarodowego traktatu skupiającego się wyłącznie na tej kwestii. W ostatnich czasach w niepokojącym tempie przybywa dramatycznych wydarzeń, które powodują ogromne straty żyć ludzkich i w światowym dziedzictwie kulturowym.
Międzynarodowa Rada Archiwów (International Council on Archives, ICA), Międzynarodowa Rada Muzeów (International Council on Museums, ICOM), Międzynarodowa Rada ds. Pomników i Miejsc (International Council on Monuments and Sites, ICOMOS) oraz Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotecznych (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie nasilającą się destrukcją życia i dziedzictwa kulturowego podczas konfliktów zbrojnych i okresów destabilizacji politycznej.
Jesteśmy wstrząśnięci tym stanem rzeczy. Ochrona życia ludzkiego jest dla nas priorytetem. Potępiamy także akty zniszczenia wymierzone w muzea, archiwa, biblioteki i obiekty dziedzictwa kulturowego, które stanowią istotną część kultury narodów dotkniętych konfliktem. ICA, ICOM, ICOMOS i IFLA wzywają wszystkie strony zaangażowane w konflikty, aby szanowały i chroniły wszystkie biblioteki, archiwa, muzea i obiekty dziedzictwa kulturowego.
Przypominamy, że dziedzictwo kulturowe jest niezbędne dla przetrwania społeczeństw, a do skutecznej jego ochrony niezbędna jest stała współpraca międzynarodowa i międzysektorowa. W tym celu nasze cztery organizacje utworzyły w 1996 roku Międzynarodowy Komitet Błękitnej Tarczy (International Committee of the Blue Shield), w ramach którego współpracujemy nad przygotowaniami do sytuacji kryzysowych, potencjalnie zagrażających dziedzictwu kulturowemu.
Nasze biblioteki, muzea, archiwa i obiekty dziedzictwa kulturowego niejednokrotnie udowodniły, jak ważną rolę odgrywają w ochronie i promowaniu materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także w jednoczeniu społeczności. Kultura jest niezbędnym elementem odbudowy i pokoju.
Archiwa dostarczają świadectwa przeszłości i teraźniejszości oraz przyczyniają się do tworzenia bardziej przejrzystych społeczeństw i wzmocnienia demokracji. Uosabiają pamięć, prawdę i sprawiedliwość; odgrywają kluczową rolę w dokumentowaniu naruszeń praw człowieka. W czasie pokoju są niezbędne do odbudowy społeczeństw i utrwalania pokoju. Stanowiąc źródło wiarygodnych informacji, pomagają w odbudowie indywidualnych losów.
Muzea aktywnie uczestniczą w konserwacji, ochronie i rozpowszechnianiu dziedzictwa kulturowego, dlatego też odgrywają centralną rolę w jednoczeniu społeczeństw zarówno w czasie kryzysu, jak i pokoju. Są ważne nie tylko ze względu na swoją misję kulturalną i edukacyjną, ale także z uwagi na społeczny i ekonomiczny aspekt ich oddziaływania, poprzez docieranie do szerokiego grona odbiorców obecnych i przyszłych pokoleń oraz przyczynianie się do rozwoju na poziomie lokalnym.
Biblioteki to miejsca łączące przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To ośrodki stymulujące budowę społeczności, przynoszące korzyści użytkownikom przez całe życie – zwłaszcza najsłabszym członkom społeczeństw. Niszczenie bibliotek i ich zbiorów to podstawowe działanie mające na celu wymazanie tożsamości i pamięci oraz odebranie społeczeństwom przestrzeni umożliwiającej pojednanie. Ochrona bibliotek jest niezbędna, aby prawa człowieka w zakresie dostępu do informacji, wolności wypowiedzi i uczestnictwa w życiu kulturalnym były respektowane.
Obiekty dziedzictwa to nie tylko pomniki i miejsca historyczne, ale też całe obszary, krajobrazy i ich niematerialne elementy. Dziedzictwo należy do wszystkich: mężczyzn, kobiet, dzieci, ludności rdzennej, grup etnicznych i mniejszościowych. Obejmuje elementy od starożytnych po współczesne, wiejskie i miejskie, powszednie i elitarne, dotyczące systemów wartości, przekonań, tradycji i stylów życia, wraz ze zwyczajami, praktykami i tradycyjną wiedzą. Zachowanie ich znaczenia, integralności i autentyczności wymaga podejścia skupionego na ludziach i ich prawach.
Nasze organizacje wspólnie przypominają o znaczeniu ochrony dziedzictwa kulturowego jako istotnego elementu praw kulturalnych i wyrażają wspólne stanowisko, że osoby zawodowo zajmujące się dziedzictwem kulturowym odgrywają zasadniczą rolę w budowaniu stabilnych, pokojowych społeczeństw przyszłości. Archiwiści, bibliotekarze, muzealnicy i specjaliści zajmujący się dziedzictwem korzystają z dostępnych zasobów, aby chronić materiały znajdujące się pod ich opieką w czasie wojen. Dlatego też wzywamy strony zaangażowane w konflikty, aby szanowały ich pracę i chroniły ich życie.
30 maja 2024 r.
Kontakt
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami osobistego lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. | ||
Biblioteka im. Profesora Witolda Nowackiego mieści się w gmachu głównym Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk. Instytut zlokalizowany jest w obrębie Akademickiego Kampusu Ochota w Warszawie, siedziba IPPT PAN mieści się w gmachu przy ulicy Adolfa Pawińskiego 5B. Czytelnia i Wypożyczalnia Biblioteki IPPT PAN znajdują się w pokoju nr 44, do którego dostęp jest bezpośrednio z holu głównego Instytutu. Wstęp do Biblioteki jest możliwy za pomocą uprawniającego do tego, w zdefiniowanych godzinach, identyfikatora IPPT PAN (Goście Instytutu proszeni są o pobranie identyfikatora "Gościa IPPT PAN" z portierni Instytutu). Recepcja Biblioteki (Circulation/Information Desk): |
Kierownik Biblioteki; Koordynator ds. publikowania otwartego w zagranicznych wydawnictwach naukowych
dr Bogusława Lewandowska-Gruszka, starszy kustosz dyplomowany
pok. 43/45, tel. 22 8261281 wew. 247, tel. 22 82674 10, e-mail:
Wypożyczalnia - udostępnianie zbiorów bibliotecznych IPPT PAN; Wypożyczalnia międzybiblioteczna
Monika Kalińska, samodzielny referent