Witamy serdecznie na oficjalnej stronie Zakładu Teorii Ośrodków Ciągłych i Nanostruktur!
Zapraszamy do zapoznania się z bogatą zawartością naszego serwisu, prezentującą szerokie spektrum naszych działań. W poszczególnych zakładkach odnajdą Państwo szczegółowe informacje na temat aktualnie realizowanych przez nas prac badawczych oraz osiągnięć. Z wielką przyjemnością prezentujemy również nowoczesne wyposażenie naszych pracowni w zaawansowaną aparaturę badawczą. Poniżej znajdują się także dane kontaktowe do naszych pracowników.
Pracownicy, zespoły
Kierownik: | ![]() |
prof. dr hab. Michał Giersig tel.: +48 22 826 12 81 wewn. 410 pokój: 420 e-mail: |
Sekretariat: |
Monika Węglowska tel.: +48 22 826 98 41 / +48 22 826 12 81 wewn. 219 pokój: 524 e-mail: / |
Do struktury Zakładu należą:

Badania
Tematyka aktualnie prowadzonych prac:
- Ciecze kwantowe w niskowymiarowych metalach kolektywnych (ciecz Tomonagi-Luttingera) i ich realizacje w nano-materiałach (nano-rurki, nano-druty).
- Mechanika analityczna ciągłych i dyskretnych ośrodków z mikro- i nanostrukturą (w tym struktur niskowymiarowych).
- Mechanika nieskończenie małych deformowalnych ciał próbnych poruszających się na zakrzywionych powierzchniach dwuwymiarowych zanurzonych w trójwymiarowej przestrzeni euklidesowej.
- Opis teoretyczny tekstur spinowych/wzbudzeń magnetycznych, w ogólności dystrybucji zjawisk istotnie nieliniowych, na zakrzywionych i niejednorodnych powierzchniach (np. na powłokach, membranach/biomembranach, nanostrukturach, itd.).
- Nieliniowa teoria transportu, termodynamika ośrodków ciągłych, gaz fononowy.
- Nieliniowa teoria orientacji molekularnej polimerów i weryfikacja doświadczalna.
- Modelowanie kształtowania się struktury polimorficznej w polimerach jednoskładnikowych krystalizujących z uwzględnieniem efektów orientacji molekularnej.
- Kinetyka niestacjonarnej nukleacji i krystalizacji polimerów w zmiennych warunkach termodynamicznych - badania teoretyczne i doświadczalne.
- Opracowanie fizycznych podstaw wytrzymałości oraz degradacji materiałów konstrukcyjnych, funkcjonalnych i nanostruktur.
- Synteza nanokompozytów na bazie materiałów superparamagnetycznych i biokompatybilnych materiałów porowatych charakteryzacja fizykochemiczna oraz badania cytotoksyczności pod kątem zastosowania w medycynie.
- Wytwarzanie materiałów typu metal organic frameworks na bazie rdzenia nieorganicznego koordynowanego związkami organicznymi o określonym kształcie do zastosowania w układach elektrochemicznych do konwersji energii.
- Wytworzenie funkcjonalnego materiału do zastosowania w badaniach środowiskowych.
- Wytworzenie kompozytu na bazie żywic epoksydowych domieszkowanych z nanocząstkami na bazie węgla celem uzyskania homogenicznego materiału o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej w porównaniu do domieszkowanego polimeru z zachowaniem jednorodnej dyspersji napełniacza węglowego.
- Wytwarzanie wielofunkcyjnych nanokompozytów do zastosowań w biomedycynie jako materiały antybakteryjne, produkując pojedynczy tlen i kreujące temperaturę.
- Inżynieria materiałowa powierzchni zewnętrznych w celu uzyskania struktur superhydrofobowych do zastosowań technicznych.
- Kreowanie 3-D struktur wielokompozytowych do aplikacji technicznych.
- Modelowanie i symulacje nowych nanomateriałów przy użyciu Programu ANSYS jako podstawa do produkcji materiałów o nowych właściwościach mechanicznych, elektronicznych i termicznych przy pomocy drukarek 3-D.
- Sensory ultradźwiękowe do badania własności fizycznych materiałów (ciał stałych i cieczy):
- badanie lepkości cieczy poddanych wysokim ciśnieniom,
- zastosowania powierzchniowych fal akustycznych (Love'a, Bluesteina-Gulyaev'a) oraz objętościowych fal ścinania w badaniu lepkości cieczy izotropowych
- Szybkie i wolne sprężyste fale powierzchniowe typu SH w sprężystych falowodach metamateriałowych
Słowa kluczowe:
- Ciecze kwantowe, ozonizacja, systemy nisko-wymiarowe, systemy silnie skorelowane, ośrodki z mikro- i nano-strukturą, powierzchnie o nietrywialnej geometrii, mechanika nieskończenie małych deformowalnych ciał próbnych, rozwiązania geodezyjne/geodetyczne, opis dystrybucji tekstur spinowych/wzbudzeń magnetycznych.
- Zjawiska transportu, mechanika kwantowa, fonony, pola i cząstki relatywistyczne.
- Orientacja molekularna polimerów, nieliniowa elastooptyka, dynamika molekularna, nukleacja i kinetyka krystalizacji, krystalizacja nieizotermiczna, krystalizacja orientowana, przemiany polimorficzne, modelowanie komputerowe, badanie wytrzymałości oraz degradacji materiałów konstrukcyjnych, funkcjonalnych i nanostruktur.
- Fotonika, plazmonika, spintronika, nanowizualizacja, nanomanipulacja, wiązki i impulsy optyczne, wiry optyczne, efekty niespekularne, bistabilność optyczna, plazmony powierzchniowe, metamateriały, rezonatory i koncentratory optyczne.
- Synteza nanokompozytów, charakteryzacja fizykochemiczna oraz badania cytotoksyczności pod kątem zastosowania w medycynie, Wytwarzanie materiałów typu metal organic frameworks, nanokompozyty do zastosowań w biomedycynie
- Uzyskania struktur superhydrofobowych i wielokompozytowych do aplikacji technicznych
- Modelowanie i symulacje numeryczne nowych nanomateriałów o nowych właściwościach mechanicznych, elektronicznych i termicznych przy pomocy drukarek 3-D.
- Sensory ultradźwiękowe do badania własności fizycznych materiałów, powierzchniowe fale akustyczne i objętościowe fale ścinania w badaniu lepkości cieczy izotropowych, metamateriałowe ośrodki sprężyste, ujemna podatność sprężysta.
Proponowane tematy prac doktorskich:
Aparatura
Proponowane doktoraty
Proponowane tematy prac doktorskich: